Intel firmasının tarihi

Intel firmasının tarihi

Intel firmasının tarihi hakkında bilinmesi gerekenleri siz değerli kullanıcılar için bu konuda derliyoruz. Hemen konumuza giriş yapalım.

Intel, günümüzün en büyük işlemci üreticilerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Firma, yalnızca işlemci üretmiyor olsa da genel olarak işlemcileri ile tanınıyor. Intel Core i3, Intel Core i9, Intel Celeron, Intel Atom ve Intel Pentium gibi pek çok işlemciye sahip olan firma, AMD ile büyük bir rekabet içerisinde yer alıyor.

Intel firmasının tarihi

Intel, 1968 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş olan bir teknoloji firması. Bu şirket, kurulduğu dönemden bu yana işlemci işindeki sürdürülebilirliğini korumaya çalışıyor. O dönemlerden beri bu işin içerisinde olan marka, şirketi kurduktan sonra hemen işlemci çalışmalarına başlar. Intel ile birlikte AMD markası da o dönemlerde kurulan bir firma olmakta. AMD, yaptıkları ile birlikte kısa sürede Intel şirketinin en büyük rakibi haline geldi. Intel, dönemin bilgisayarları için işlemciler üretirken bu işlemciler o zamanlar tek çekirdek olarak karşımıza çıkıyordu. Ayrıca hızları ise 1 MHz gibi oldukça düşüktü fakat dönemine göre düşünmek gerekiyor. AMD, Intel’in yaptığı işlemcileri kopyalayarak yoluna devam ediyordu. Örneğin Intel 1 MHz işlemci geliştiriyorsa AMD aynı işlemcinin hızını yükselterek 1.2 MHz gibi daha yüksek bir performans ile piyasaya sürüyordu.

Intel firmasının tarihi

Intel firmasının tarihi konusunda bilinmesi gereken olaylardan birisi Intel ile IBM arasındaki anlaşma olarak yer alıyor. IBM o zamanlar gizli bir şekilde yürüttüğü kişisel bilgisayar projesi için çalışmalar yapar. IBM, Intel ile bir anlaşma yaparak kendi bilgisayarlarında Intel işlemcilerini kullanmaya başlar. Bu sayede Intel daha büyük bir firma haline gelir. 2000’li yıllara kadar Intel ve AMD birbirine benzer işlemciler ürettiği için aynı anakartı yani aynı soket yapısını kullanıyordu. AMD, bir süre sonra kendi işlemcisini üreterek dünyanın ilk 64 bit işlemci patentine sahip oldu. Ayrıca bu dönemden sonra soket yapıları da değişti. AMD, 64 bit işlemcinin yanı sıra çoklu çekirdek desteği de vererek Intel’in önüne geçmeye başladı. 2000’li yıllar AMD’nin altın çağları idi. Bir süre sonra Intel yaptıkları çalışmalar ile AMD’yi geride bırakmaya başladı.