Instagram’daki Sahte Alper Gezeravcı Hesabı 650 Bin Takipçiye Ulaştı: Viral Olan Soru-Cevap Paylaşımı Gerçek Değil!

Instagram’da sahte bir Alper Gezeravcı hesabı, 600 bin takipçiye ulaşarak dikkat çekti. Bu hesap üzerinden yapılan sözde soru-cevap paylaşımı sosyal medyada hızla yayılarak haber sitelerinde gerçekmiş gibi paylaşıldı. Ancak, bu hesabın bir hayran sayfası olduğu ve içeriklerin gerçek Alper Gezeravcı’ya ait olmadığı anlaşıldı.

Türkiye’nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı’nın uzaya gönderilmesi ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşması ülkede büyük bir heyecan yaratmıştı. Ancak, bu heyecanın yanıltıcı haberlere ve yanlış anlamalara neden olduğu da görüldü.

“alpergezeravci” kullanıcı adına sahip sahte bir hayran hesabı, gerçekmiş gibi yapılan bir soru-cevap paylaşımıyla dikkat çekti. Ancak, bu hesabın sadece bir fan hesabı olduğu ve içeriklerin Alper Gezeravcı’ya ait olmadığı konusunda dikkat çekildi.

İlk olarak belirtmek gerekirse, Alper Gezeravcı’nın resmi Instagram hesabı “astroalper” kullanıcı adını kullanmaktadır. Şu an itibarıyla 600 bin takipçiyi aşan “alpergezeravc” adlı hesap ise bir hayran sayfasıdır ve profil açıklamasında açıkça “Sayfamız, Alpergezeravcı ve Axiom-3’ü tanıtmak amacıyla kurulmuş sayfadır.” ifadelerine yer verilmiştir.

Daha önce birçok kez vurguladığımız gibi, sosyal medyadaki yüksek takipçili haber sayfalarının çoğu, haberin kaynağını doğrulamak yerine etkileşim almayı hedefler. Bu nedenle, dikkatinizi çekecek haberleri doğrulamadan paylaşırlar.

Birçok haber sitesi de sosyal medyadaki etkileşimli haberleri kontrol etmeden yayınlamaktadır. Bu sebeple, Alper Gezeravcı’nın sözde soru-cevap paylaşımını haberleştiren siteler, haberlerini düzeltme ihtiyacı hissetmiş ve yayınlarını kaldırmışlardır. Doğru bilgi için haberin kaynağını kontrol eden güvenilir haber sitelerini takip etmeyi unutmamanız önemlidir.

Paylaşımın Alper Gezeravcı’ya ait olmadığından emin olmanız için yazım hatalarını ve diğer kusurları düzeltmeden aktarıyoruz.

Astronotumuz Alper Gezeravcı’nında bulunduğu, uluslara arası uzay istasyonunda nasıl yaşadıklarına dair ufak bir video ile meraklarınızı gidermeye çalışalım. Videoda, yemek, tuvalet, duş, spor, rutin işlerle ilgili uygulamalar göreceksiniz.

Ayrıca sık sorulan bazı sorulara cevap verelim, sorularınız veya önerileriniz varsa yorumlara yazabilirsiniz;

1-Tam olarak neredesiniz konum?

–Yerden 400km yüksekte ISS istasyonunda, istasyon dakikada 500km yer değiştirdiği için tam konum mümkün değil.

2- Atmosfere giren her şey yanıyor eriyor, uzay aracı hangi maddeden yapılmış ki bir şey olmuyor?

–Seramik ve Karbon fiber türevlerinden, ısı dayanımı yüksek dış kaplama mevcut.

3-Dönüşte 5cm boy uzaması olacak mı?

–Uzun süreler kalınsaydı, mümkün olurdu ancak 14 günde pek bir şey değişmez. Bu arada uzay uzaması ciddi sağlık sorunudur bilginize.

4-ISS den hangi gezegenler görülebiliyor?

–Mesafe dolayısıyla çıplak gözle gezegenlerden sadece Ay görülebilir.

5-Adıyaman tütünü ekmeyi unutma.

–Bazı bitkilerin ekimi yapılıyor, ve fizyolojisi incelenecek. Ancak maalesef bu bitki Adıyaman tütünü değil.

6-Uzayda 7 gün, dünyada 7 yıl mı gerçekten?

–Günde 16 gündüz ve gece geçirilsede, gerçekte aynı zaman dilimindeyiz. Bire bir yani 🙂

7-Bu uzay aracının çekimi drone ile mi yapılıyor nasıl?

–Uzay istasyonu kameralarıyla ve yerden yüksek çözünürlüklü kameralarla zoom yapılarak.

8-Sabri abinin toplarını getirmeyi unutmayın.

–Ulusular arası uzay istasyonu 400km yükseklikte. Aşağıdakileri toplamışlar, kalanlar biraz daha yüksekte. Ay yolculuğu olursa anca öyle.

9-2024 Lisans KPSS de soru olarak gelir misiniz?

–Planlanan, gerçekleşen ve varış tarihlerine dikkat edin.

10- Neden 36 saat sürdü yolculuk, süre fazla değil mi?

–Varış noktası yanı ISS 400km yükseklikte, 28000 km hızla hareket ediyor. Roket fırlatıldığında henüz onuncu dakikada 200km yüksekliğe çıkmıştı bile. Ancak dakikada 500km yer değiştiren ISS ile aynı noktaya varmak, hızları eşitlemek ve bunu tek seferde yapmak 36 saat sürüyor şu anki teknolojiyle.