İnsize Kumpas Ürünleri

İnsize kumpas ürünleri, İmalat ve mühendislikte; derinlik, kanal, basamak ya da olukların derinliğini ölçmek amacıyla kullanılan hassas ölçüm aletlerine kumpas denmektedir. Genelde T cetveline benzeyen gövdesi ve bu gövde içindeki yuvasından uzanan cetvel ya da çubukla tanınır. Kumpas ürünleri, dijital ve saatli olarak tercih edilebilir. Dijital şekilde çalışan kumpaslara insize kumpas denir.

İnsize kumpas ürünleri; derinlik, iç çap ve dış çap ölçebilen ölçüm cihazlarıdır. Hem inch değeri hem de metrik değer olarak ölçüm gerçekleştirebilir. İnsize kumpas ürünleri, ölçülecek değerleri “mm” ya da “inç” cinsinden 0.01 mm’lik hassasiyet ile ölçer. Genel olarak paslanmaz çelikten üretilen el aletleridir. Cetvel ve sürgü (verniyer) kısımlarından meydana gelir. Sertleştirilerek taşlama işleminin gerçekleştirilmesi ardından ince bir tabaka ile kaplanmaktadır. Bu işlemin sonrasında hassas markalama ile bölüntüler işaretlenir, işaretlenen bölüntüler de asit yardımıyla işlenerek derinleştirilir.

İnsize Kumpas Ürünleri Kullanımı

Otomobil lastiklerinin dış derinliğini ölçebilen basit modellerinden, çok hassas değerlere sahip düşük toleranslı gelişmiş modellere kadar birden fazla modele sahiptir. Günümüzde oldukça sık tercih edilen insize kumpas ürünlerinin bazı modellerinde toplanan verileri bilgisayara aktarabilmek için çıkış portu bulunur.

Insize Dijital Kumpas 1112-150, bir nesnenin uzunluğunu veya kalınlığını büyük bir doğrulukla ölçmek için kullanılır. 0-150 mm/ 0-6 inç ölçüm aralığına sahip Insize Dijital Kumpas, sertleştirilmiş paslanmaz çelikten yapılmıştır, bu da onu paslanmaya karşı dayanıklı ve her koşulda kullanımı kolay hale getirir. Dijital sürmeli kumpas, temel modeli nedeniyle kullanımı kolaydır ve sıfır, açma ve kapama ve birim inçten mm’ye ve tam tersi olmak üzere 3 düğmelidir. +/- 0,03 mm hassasiyete sahip Insize Dijital Kumpas, isteğe bağlı bir veri çıkış kablosuyla birlikte gelir ve bu da onu mekanik ihtiyaçlarınız için satın alabileceğiniz etkili bir ürün haline getirir

Yeni teknoloji ile tasarlanan bu ürünlerin, sonuca hemen ulaşabilmek adına tasarlanan dijital göstergesi kolaylık sağlamaktadır. Hem iç hem dış olarak ifade edilen farklı alanlarda kullanım konusunda en ideal ürünlerin başında gelmektedir. Ölçüm için gereken bütün ayarlamaların gerçekleştirilebildiği ürün aynı zamanda pergel görevi de görmektedir. Genelde ölçüm yapmak için kullanılan alet, elde edilen sonuçların tümünü direk olarak tanımlar. Bunun sebebi de hem giriş hem de çıkış değeri konusunda eşitliğin söz konusu olmasıdır.

Sanayi üretimlerinde hata paylarının oldukça azaldığı, toleransların düştüğü, ürün detaylarının arttığı ve değerlerin giderek hassaslaştırıldığı günümüz koşullarında bu ürünler oldukça önemli bir konumdadır.