InSight Rover son mesajını gönderdi. Peki neden?

InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport),  olarak bilinen, Mars yüzeyinde ve yer kabuğunda incelemek için tasarlanmış yüzey aracıydı. Lockheed Martin Space ‘de üretilip, NASA görevi için hedeflenen araştırmaları yapmak için gönderilen, 5 Mayıs 2018’de saat 11:05:01 UTC’de bir Atlas V-401 fırlatma aracıyla uzaya gönderilen ve 26 Kasım 2018’de saat 19:52:59 UTC’de Mars’taki Elysium Planitia‘ya başarıyla iniş gerçekleştirildi.

InSight‘ın hedefi, Mars yer kabuğunda ki sismik değerleri takip etmek ve 3D kayıt tutmaktı. Mars yüzeyine “Seismic Experiment for Interior Structure” (SEIS) adı verilen bir sismograf yerleştirmekti.

Ayrıca, Mars’ın Jeolejik verileri adına “Heat Flow and Physical Properties Package” (HP3) adında ısı algılayıcısı kullanarak yer kabuğunda iç ısı transferi ölçüldü.

NASA, gönderdiği bu aracın Mars atmosferinde bulunan yoğun toz nedeni ile daha fazla güneşten enerji üretemediğini açıklayarak, aracı düşük güç moduna aldı.

Enerji üretiminde sorun yaşanması üzerine 20 Aralık 2022’de, InSight iniş aracının 15 Aralık 2022 tarihinde Dünya ile iletişimini kaybettiği duyuruldu. 21 Aralık 2022’de görevin sona erdiği açıklandı.