İnsansız Hava Aracı Akıncı Göklerde

Baykar firması tarafından projelendirilen ve geliştirilen Akıncı Taarruz İnsansız Hava Aracı 6 Aralık 2019 Cuma günü Çorlu’da yapılan uçuş ile ilk defa gökyüzüne çıktı .1 Eylül’de ilk defa motor testi gerçekleştirilen Akıncı kısa bir sürede yaklaşık 16 dakika havada kalarak önemli bir aşamayı geride bıraktı.

Akıncı Tiha daha önce üretilen Bayraktar İha’ya göre çok daha gelişmiş bir versiyon olarak karşımıza çıkmakta .Baykar firmasının verdiği bilgilere göre Akıncı 2 adet 450 HP gücünde turboprop ile motor ile çalışmakta.Akıncı 5,5 ton kalkış ağırlığına sahipken faydalı yük olarak 1350 kg taşıma kapasitesine sahip olacaktır. Baykar tarafından 40.000 ft. yükseklikte 24 saat havada kalması hedefleniyor.

Akıncı 20 metre kanat açıklığına sahip olup mühimmat olarak milli mühimmatları kullanması hedefleniyor. Tübitak ve Roketsan tarafından üretilen MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM füzeleri Akıncı Tiha’ya entegre kullanılabilicek .

Akıncı Tiha’nın teknik özelliklerine dair bilgi paylaştığımız yazımıza aşağıdan ulaşabilrsiniz ;