İngilizceyi Akıcı Konuşmak Mühedisler İçin Ne Kadar Önemli?

Sende bir mühendis ya da mühendis adayı mısın?  Bu yazı tam da sana göre. İngilizce dünyada en çok konuşulan dildir. İngilizce bilmek ve İngilizceyi akıcı şekilde konuşabilmek mühendislerin ve mühendislik okuyanların kariyerinde önemli yer tutar.

Mühendislik en büyük çalışma alanlarından biridir. Ve dünyada birçok araştırma ve sonuçları İngilizce dilinde paylaşılır. İngilizceniz akıcı değilse bu araştırmaları anlamak ve öğrenmek hiç kolay olmaz. Mühendisler mesleki hayatları ve öğrenciliklerinde birçok kez İngilizce dilinde araştırma veya rapor yazmak zorunda kalırlar. Bu nedenle mühendislik, İngilizce dilini iyi düzey anlama ve kullanma yeteneği gerekir.

Mühendisin İngilizcesinin akıcı olması için temel nedenler şunlardır:

  • Bir öğrencinin sosyal yaşamında, İngilizce dili en önemlisidir. Uluslararası diğer öğrenciler ve meslektaşları ile iyi ve güçlü ilişkiler kurmasına yardımcı olur.
  • Herhangi bir alanda başarı için; o alanı etkili şekilde bilmek, anlamak ve anlatmak zorundasınız. Küreselleşme çağında iletişim becerileri başarının anahtarıdır.
  • İngilizce dili teknoloji ve araştırma dilidir. 1,8 milyar kişi İngilizce konuşur ve sayı giderek artıyor.

İyi bir iletişim için, bir mühendis aşağıdaki noktaları akılda tutmalıdır:

  • Teorilerin çoğu İngilizce dilinde öğretilmektedir. Bu nedenle, İngilizce dilinde bir yeterlilik seviyesi şarttır.
  • Dünyadaki en iyi üniversitelerin bazılarında yurt dışında eğitim görmek için, öğrencilerin İngilizce dil yeterliliklerini kanıtlamak için standart testler almaları gerekmektedir. Bu testler, denizaşırı ülkelerdeki üniversitelerin çoğuna kabul için önemli bir rol oynamaktadır. Buradan hangi İngilizce yeterliliğe ihtiyaç duyduğunuza bakabilirsiniz. Bu testler, İngilizce konuşulmayan ülkelerden gelen öğrencilerin akıcı bir şekilde İngilizce yazabilmelerini, dinleyebilmelerini ve akıcı konuşabilmelerini sağlamak için yapılan ölçümlerdir.

  • Mühendisler bugün dünya genelinde meslektaşları ile iletişim kurmalıdır. Farklı kültürel ve dilbilimsel geçmişlere mensup bilim adamları, teknoloji uzmanları ve iş uzmanları gibi profesyonellerin çoğu arasında, İngilizce ağırlıklı olarak bir iletişim dili olarak kabul edilir.

Profesyonel amaçlar için, İngilizce çok kullanışlı olabilir. İşte sebeplerden bazıları:

  • Günümüz dünyasında, işverenler teknik mühendislik bilgisi ile birlikte, sağlam iletişim becerileri ile mezunlar ararlar.
  • İyi iletişim becerilerine sahip olmak, herhangi bir organizasyon için değerli bir varlıktır. İngilizce dili güçlü olan profesyoneller, organizasyonlarda daha yüksek pozisyonlarda yer alırlar.

Sonuç olarak; İngilizce dil akıcılığı, bir mühendisin akademik hayatı ve gelecekteki kariyerinin önemli bir yönüdür.

Bonus: İngilizce dil becerilerinizi geliştirmenin yolları

Önce eksik yönlerinizi belirlemelisiniz. Daha sonra eksik yönünüzü geliştirmek üzere bir program oluşturmalısınız. Size bu süreçte yardımcı olabilecek profesyonel bir İngilizce öğretmeni bulmak size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Eğer ki İngilizceyi anadil olarak konuşan özel bir öğretmen bulmakta zorlanıyorsanız uygun ücretlere profesyonel bir öğretmen bulabileceğiniz Preply’i ziyaret edebilirsiniz.