İngiliz Hükümeti Otonom Denizaltı Geliştirme Projesini Başlatıyor

İngiliz Hükumeti, Kraliyet Donanması için oldukça büyük otonom denizaltı projesini başlatıyor. Bu proje için yaklaşık 2.5 milyon Pound değerinde bütçe ayrıldı. Tasarlanacak olan denizaltının uzunluğunun ise 30 metre olması bekleniyor. Bu uzunluk ile Amerikan ordusu tarafından geliştirilen büyük insansız su altı aracı olan Boing Orca’dan (15 M) daha büyük olacaktır. Yapılması planlanan bu yeni projenin amacı ise Kraliyet Donanmasına düzenli deniz hizmeti verilmesi olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra robotik deniz araçları geliştirmek için bir ilk adım olarak da görülmektedir.

Bir denizaltı, modern bir donanmanın en değerli varlıklarından biridir. Dünyanın hemen hemen her yerine gidebilme yeteneği, yüksek derecedeki gizlilikleri, aylarca denizde kalabilme imkanına ve muazzam taktik ve stratejik ateş gücüne sahiptirler. Bu özellikleri sayesinde bir donanma için oldukça değerlidirler. Ordular için denizlerde kontrolü ve askeri üstünlüğü sağlayabilmek adına oldukça önemli silahlar olarak bilinirler.

Tek bir denizaltı inşa etmek için milyarlarca dolara ihtiyaç duyulabilir. Yapımının yanı sıra hizmet ömrü boyunca da çalıştırılması için milyarlarca dolar gereklidir. Denizaltı için ihtiyaç duyulan subayları ve denizcileri eğitmek için de milyarlarca dolar gerekli olabilir. Bu kadar maliyetli olmasının yanı sıra düşman birlikleri tarafından birincil hedef olarak görülen kuvvetlerdendir. Yapılan masrafların üzerine, üretilen ve kullanılan denizaltıların kaybedilmesi ise donanma adına büyük zarar olacaktır. Gözden kolayca çıkarılamayacak kadar değerli olması da stratejik önemlerini arttırmaktadır. Kraliyet Donanması bu dezavantajların önüne geçebilmek için insansız denizaltılar üretme fikrine oldukça sıcak bakmaktadır.

30 Metrelik İnsansız Denizaltı

İngiltere Savunma Bakanlığı gelecekteki Büyük İnsansız Su Altı Araçlarınun (XLUUV) geliştirilmesine yardımcı olmak için DASA (Defend and Security Accelerator) aracılığıyla Plymouth merkezli MSubs Limited şirketi ile 1 milyon Pound değerinde sözleşme imzaladı. İlk aşama olarak, Otonom Su Altı Yetenek Programı, Donanma ve Savunma, Bilim ve Teknoloji Laboratuvar ile ortaklaşa çalışmaktadır. Çalışma konusu ise ancak dalgıçlar ile su altına inebilen araçların otonom operasyonlara dönüştürülmesinin fizibilitesidir. Eğer ilk testler başarılı olursa, projeye ek fonlar da tahsis edilecektir.

Proje, Southampton’daki Su Altı Savunma ve Güvenlik Sempozyumu’nda ilk kez Deniz Amiral Tony Randall tarafından açıklanmıştır. Amiral Randall, şimdilik İngiltere’nin saldırı veya füze denizaltılarını genişletmeyi planlamadığını ve otonom denizaltılarının denizaltı filosunun yeteneklerini genişletmesine ve artırmasına odaklandığını belirtti.

97 metrelik diğer denizaltılara oranlara küçük gözükse de, mürettebat alanı çıkarılmış tam bir denizaltı olduğu vurgulanmaktadır. Geliştirilmesi beklenen otonom denizaltıların 3 ay sürebilecek operasyonlara yüksek gizlilik ilkesi ile katılabileceği beklenmektedir. Rıhtımdan bağımsız bir şekilde ayrılırken veya yanaşırken de gizliliğini korumaya devam edecektir. Gelişimi tamamlandıktan sonra insanlı muadillerinin görevlerini yerine getirebilecek ve hatta daha da önemli görevler için kullanılabilecektir.

Yetkililer, uzaktan kumandalı bu otonom sistemlerin deniz üzerinde erişimlerini ve caydırıcı olma özelliklerini arttıracağını düşünmektedir. Ayrıca bu sayede operasyonlar sırasında zarar görebilecek insan sayısını azaltma potansiyeli konusunda çok heyecanlı olduklarını belirtmektedirler.

Kaynak

https://newatlas.com/military/royal-navy-unmanned-robotic-submarines/