İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’nda

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın liderlik ettiği Ax-3 ekibi, uzay araçlarının Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) kenetlenmesi ve ardından gerçekleştirilen tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından istasyona giriş yaptı.

Axiom Space, bu anı canlı olarak yayınlarken, Ax-3 ekibinin, UUİ’de zaten bulunan Expedition 70 tarafından karşılandığını duyurdu.

Ax-3 ekibi, operasyonu başarıyla tamamladı. UUİ’de görev yapan Expedition 70 astronotları ve kozmonotları, 27 Eylül 2023’te başlayan Ax-3 ekibini istasyonda karşıladı.

Alper Gezeravcı, uzay istasyonundaki karşılama töreninde yaptığı konuşmada, “Misafirperverliğiniz için teşekkür ederim. Güzel bir karşılama oldu. Son 8 aydır devam eden eğitimler için tüm ortaklarımıza teşekkür ederiz. Türkiye olarak tarihimizde ilk defa uzaya çıktık. Bilim ve araştırmaya katkıda bulunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, vatan için şehit olanlara, bu imkanları bize sağlayan devlete ve millete şükranlarımı sunuyorum. İstikbal göklerdedir!” dedi.

Ax-3 mürettebatını taşıyan araç, yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından TSİ 13.42’de UUİ’ye başarıyla kenetlenmişti.