Hubble Uzay Teleskobu yeni bir görüntüyü dünyaya ulaştırdı

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu yeni bir görüntü yakalamayı başardı. Yakalanan bu görüntü teleskobun marifetlerini bir kez daha gösterdi.

24 Nisan 1990 tarihinden beri görev yapan Hubble teleskobu, görev aldığından bu yana çektiği fotoğraflar ile birlikte insanları büyülemeye devam ediyor. Teleskobun son çektiği bir görüntü büyük bir galaksi kümesini içeriyor. Hubble teleskobu 90’lı yılların başında hizmete başlasa da günümüzde halen kaliteli fotoğraflar çekmesi uzmanları mutlu ediyor.

Hubble Uzay Teleskobu galaksi kümesi çekti

Günümüzde görevine devam eden Hubble teleskobu, çektiği pek çok görüntü ile birlikte bizleri etkilemeye devam ediyor. Teleskobun çektiği son görüntü pek çok uzay severi hayranlar içerisinde bıraktı. Uzayda yer alan bir teleskop olan Hubble tarafından çekilen bu görüntü aslında fotoğraf olarak çekilmedi. Görselin bu kadar kaliteli olmasının sebebi daha önce karadelik görüntüsünde yaşanan olay ile aynı. Görüntü teleskoba gelen dalga boylarının birleştirilmesi ile oluşturuldu. Bu da görüntünün daha kaliteli olmasını sağlayan bir etken oldu.

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen ve galaksi kümesi bulunan bu görüntüyü incelediğimizde görselin ortasına yakın bir konumda mavimsi bir renk ve birçok ışık kaynağı bulunuyor. Bu galaksi kümesinin adı Abell 3827 olarak geçiyor. Dünya’dan 1.4 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan bu yer, uzay severler için harika bir görsel şölen yaşatıyor.

Görüntüyü internet sitesinde yayınlayan Avrupa Uzay Ajansı, Dünya gezegenine uzak olan fakat astronomik açıdan çok uzak olmayan bu bölge hakkında bir açıklama yaptı. ESA, yaptığı açıklamada bundan 100 yıl öncesine kadar astronomi ile uğraşanların Samanyolu Galaksisi dışında bir galaksi olmadığını düşündüğünün daha şaşırtıcı olduğunu söylüyor.

Hubble teleskobu hakkında bilgi

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın ortak bir projesi olan Hubble, 24 Nisan 1990 tarihinde güzel görüntüler kazandırması ve uzay araştırmalarına yardımcı olması için fırlatıldı. Aktif olduğu tarihten bu yana halen çalışmalarını sürdüren Hubble teleskobu, 1990 yılında fıratılıyor olsa da halen çektiği görüntülerle insanları etkilemeyi başarıyor. Teleskobun saniyedeki hızı 7.5 kilometre olarak açıklandı.