Honor, telefonlarda deepfake videoyu algılayan yapay zeka özelliğini tanıttı

Honor, Telefonlarda Deepfake Videoyu Algılayan Yapay Zeka Özelliğini Tanıttı

Honor, Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) deepfake görüntüleri tespit edecek ve göz sağlığını koruyacak yeni yapay zeka özelliklerini tanıttı. İki AI özelliği de cihaz üzerinde çalışıyor.

AI Defokus Göz Koruma Teknolojisi

Honor, uzun süre ekran başında vakit harcama sonucu ortaya çıkan miyop artışına karşı yapay zeka defokus göz koruma teknolojisini tanıttı. Bu teknoloji, yapay zekayı kullanarak akıllı cihazın ekranında defokus gözlük camları simüle ediyor. Bu simülasyon, kullanıcıların çevresel görme alanında kontrollü odaksızlık tetikleyerek net merkezi görüşün korunmasına yardımcı oluyor. Sonuç olarak, miyopluğa yol açan gözün uzama süreci yavaşlıyor. Honor, AI defokus göz koruma teknolojisinin kullanıcıların 25 dakika okuma süresi sonrasında miyopisini ortalama 13° azalttığını ve bazı kişilerde bu azalmanın 75 dereceye kadar çıktığını iddia ediyor.

AI Deepfake Tespiti Özelliği

Honor, sahtekarlığı önlemeye ve dijital olarak manipüle edilmiş içeriği tespit etmeye yardımcı olacak AI deepfake tespiti özelliğini de tanıttı. Bu teknoloji, insan gözünün fark edemeyeceği kusurları belirlemek için göz teması, görüntü netliği, ışıklandırma ve video oynatma gibi oluşturulan içeriği kare kare inceliyor. Honor, AI Deepfake Detection teknolojisinin geniş bir görüntü ve video veri kümesi aracılığıyla eğitildiğini belirtiyor. Bu sayede yapay zeka, üç saniye içinde tanımlama, tarama ve karşılaştırma yapabiliyor. Videonun deepfake olduğunun tespit edilmesi durumunda, kullanıcıya dolandırıcı olabilecek kişiyle görüştüğünün farkında olması için hemen uyarı bildirimi gösteriliyor.

Honor, yeni tanıttığı yapay zeka özelliklerinin hangi cihazlarda kullanılabileceğini henüz açıklamadı. Ancak bu gelişmeler, kullanıcıların hem göz sağlığını koruma hem de dijital güvenlik açısından önemli adımlar atılmasını sağlıyor.