Honda’nın otonom iş aracı Toronto Pearson Havalimanı’nda çalışmaya başladı

Mart ayında Honda, “işgücü verimliliğini artırmak ve tekrar eden görevleri desteklemek için tasarlanan” tekerlekli elektrikli platformunu test edecek ortaklar aradığını duyurmuştu. Şimdi de AWV’ye Toronto Pearson Havalimanı’nda denetim görevi verildi.

Otonom İş Aracı (AWV) 2018 yılında inşaat sahalarında ağır malzemeleri taşımak, acil durum personeli için teçhizat taşımak, sahada yardımcı olmak veya zemin bakımına yardımcı olmak için tanıtıldı.

Bir dizi prototip inşa ettikten ve bunları çeşitli saha testlerinde çalıştırdıktan sonra Honda şimdi ticarileştirmeyi hedefliyor ve çalışan bir havalimanındaki potansiyel kullanım senaryolarını keşfetmek için Greater Toronto Airports Authority, Cisco Canada, Genwave Technologies, Illuminex AI ve Eagle Aerospace ile işbirliği yaptı.

Honda’dan Jason VanBuren, “Honda Otonom Çalışma Aracımızın daha önceki saha testleriyle şantiye verimliliğini ve güvenliğini artırmaya yardımcı olduğu doğrulandı, bu nedenle havaalanı operatörleriyle gerçek dünya uygulamalarını keşfetmenin bir sonraki aşamasına geçmeye hazırız” dedi. “Honda AWV’yi ticarileştirmek için çalışırken, operasyonları kolaylaştırarak, güvenlik performansını artırarak ve havaalanı çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmaya yardımcı olarak yeni değer yaratmak için havaalanı operatörlerinin ve havaalanı yetkililerinin ihtiyaçlarını anlamak istiyoruz.” dedi.

Mevcut prototip 1.300 x 3.025 x 2.052 mm (51 x 119 x 81 inç) boyutlarında ve görüş kameraları, radar, LiDAR ve GPS’ten oluşan bir sensör paketine sahip. Motoru 16 km/saat (10 mph) azami hıza ulaşabiliyor ve Honda’nın yazılımını çalıştıran tablet tabanlı bir arayüz kullanılarak bir rota belirlendikten sonra uzaktan kumanda ile veya otonom olarak çalıştırılabiliyor. Şarj başına 45 km’ye (~28 mil) kadar menzil sağlanabiliyor ve aküler 120-V güç bağlantısı üzerinden yaklaşık 6 saatte doldurulabiliyor.

AWV, platform yatağında 399 kg’a (880 lb) kadar yük taşıyabiliyor, bu da insan işgücünü desteklemek için bir havaalanı çevresinde ekipman taşıyabileceği anlamına geliyor. Ayrıca 750 kg’a (1,653 lb) kadar çekme kapasitesine sahip – bu da belki de çevre devriyesi yaparken çimleri biçmesini veya pistlerde bir enkaz kaldırma aracını sürüklemesini, hatta bagaj arabalarını uçaklara götürüp getirmesini sağlayabilir.

İlk çit devriyesi görevi için araç, Genwave’in desteğiyle Cisco kablosuz ağ teknolojisi, Illuminex AI’nin izniyle havaalanı koşullarını gerçek zamanlı olarak değerlendirmek ve potansiyel tehlikeleri bildirmek için tasarlanmış bir sistem ve Eagle Aerospace’in bulut tabanlı kayıt yazılımı ile donatıldı.

Honda, havaalanlarında “işgücü kıtlığı, emniyet ve güvenlik ile emisyon azaltımı sorunlarını ele almak” için daha fazla uygulama keşfetmeye istekli ve potansiyel ortakları iletişime geçmeye davet ediyor.