Hayvanlar üzerinde yapılan deneyleri sonlandıran çip

çipler

Hayvanların ilaç ve gıda deneylerinde kullanılmasını sonlandıracak, farklı insan organlarını taklit edebilen çipler geliştirildi.

Emulate Incorporation tarafından geliştirilen çipler, hastalıkların, ilaçların ve yiyeceklerin insan vücudunu nasıl etkilediğini görmek için insan biyolıjisini taklit ediyor. Geliştirilen bu yeni teknoloji sayesinde deneylerden daha iyi sonuç olmasını hedefleyen araştırmacılar aynı zamanda hayvanlara olan ihtiyacın ortadan kalkmasını da sağlıyor.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Emulate. Inc. ile bu çiplerin deneylerde kullanılması için birlikte çalışma kararı aldı. FDA, ilerleyen zamanlarda kozmetik ürünleri, ilaç ve gıdaların insan vücudu üzerindeki etkileri anlamak için deneylerde kullanılan hayvanların yerini bu çiplerin almasını ümit ediyor.

AA pil büyüklüğünde olan transparan çipler, farklı insan organlarını taklit edebiliyor. DARPA gibi önemli kurumların destekleriyle geliştirilen çiplerin yapımına 2012 yılında başlandı. Emulate. Inc. tarafından geliştirilen çipler, insana ait olan hücrelerin mikroyapılar içerisine yerleştirilmesi ile oluşturuldu.

Geliştirilen çipler, yazılımlar ve araçlar FDA araştırmacılarına verilecek ve bu sistemin neler yapabileceği görülecek. Böylece çiplerin bu tür deneylerde hayvanların yerine geçip geçemeyeceği anlaşılacak.

Araştırmalarda kullanılacak olan ilk çip karaciğer çipi olacak. Onu takiben böbrek, akciğer ve bağırsak çipleri denenecek.

Referans:

http://wallstreetpit.com/113283-revolutionary-organs-chips-technology-animal-testing-obsolete/