Kapat
ateskes-havelsan
Askeri Fatih Kara 0

HAVELSAN, Keskin Nişancıların Korkulu Rüyası Olacak Yeni Güvenlik Sistemi ATEŞKES’i Tanıttı!

HAVELSAN, kritik tesislerinin keskin nişancı tehdidine karşı korunması için Akustik Tabanlı Uzaktan Silahlı Ateş Algılama Sistemleri (ATEŞKES) adında yeni bir güvenlik sistemi geliştirdi.

Uzun süredir yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonucu HAVELSAN, ATEŞKES adında yeni bir Keskin Nişancı Tespit Sistemi geliştirdi.

ateskes-2

Sistemde toplam 8 mikrofon bulunuyor ve bu mikrofonlar, yoğun sinyal işletme algoritmalarıyla çalışıyor. Keskin nişancıların silahıyla ateşlediği merminin namludan çıktığı esnada oluşturduğu ses ve şok dalgalarını algılayan ATEŞKES, bu sayede merminin geliş yönünü ve ateşin edildiği yerin konumunu yüksek doğruluk payıyla tahmin edebiliyor. 24 saat boyunca dinleme yapabilen bu sistem, silahı kullanan kişinin yönünü ve yerini belirliyor. Böylelikle tehlikenin geldiği bölgeye yönlendirilen ATEŞKES, tesisin güvenliğini sağlamış oluyor.

ateskes-1

GPS alıcısı ve birkaç araç sayesinde konumunu ve tehlikenin geldiği yönü belirlemele işlemini kendisinin yaptığı ATEŞKES, kurulumunu da bu sayede hızlı bir şekilde yapabiliyor. Bu sistemden tehlikenin bulunduğu alanda birkaç tane olması, gelen tehdidin kaynağının daha iyi saptanmasını sağlıyor.

ateskes-3

Silah tipine göre sistemin etki alanı değişkenlik gösteriyor. Silahların kullanılarak yapılan test sonuçlarına göre tek cihazla 500 metreye kadar +/- 2 derece yönelim, konum olarak da %10/15’lik hata payı ile yer tespit edilebiliyor.

ateskes-4

 

Kaynak: http://www.webtekno.com/havelsan-ateskes-h20528.html

 

 

BİNLERCE ABONE ARASINA KATIL

En kaliteli, en geçerli, en iyi mühendislik bilgilerini abone olarak, takipte kalarak öğrenebilirsin!

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Hata oluştu.

MalzemeBilimi.Net'te yazar olarak siz de para kazanabilirsiniz! Yazar olmak için tıklayın!
Fatih Kara

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011’de MalzemeBilimi.Net’i kurduk. Şimdi ise çok sayıda yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir