Hava Kirliliğinden Mürekkep Üretildi

hava-kirliligi-murekkep-m

hava-kirliligi-murekkep-m

Graviky Labs, otomobil motorlarının meydana getirdiği doğaya zarar veren karbon gazını geri dönüştürerek mürekkep elde etti.

İnsanlar, 200 yıldan daha uzun bir süredir atmosferi karbon gazıyla kirletiyor. Karbon salınımı, küresel ısınma başta olmak üzere geniş ölçekli birçok felaketi ve solunum yolu hastalıklarını beraberinde getiriyor.

Bigumigu’nun haberine göre; Tasarımcılar, sanatçılar hacker’lar ve bilim insanlarından oluşan, MIT Media Lab’in de bir parçası olan Graviky Labs ekibi, 2013’teki INK konferansından bu yana zehirli gazları yararlı bir şeye dönüştürmenin yollarını arıyordu. Sonunda motorlu taşıtların açığa çıkardığı karbonu geri dönüştürerek ve damıtarak, zararsız, kullanılabilir bir mürekkep elde etmeyi başaran girişim, şu an piyasaya çıkması için onay almayı sabırsızlıkla bekledikleri Air Ink‘i tasarladı.

Her biri, bir otomobilin 50 dakikada ürettiği karbon gazını içeren Air Ink kalemler, Tiger’ın sponsorluğunda Hong Kong’da gerçekleşen duvar resmi denemelerinin yanı sıra tablo çizimlerinde kullanıldı. Çok yakında dünyanın çeşitli yerlerinden sanatçılar bu zararlı emisyonları insanların ciğerlerinden uzaklaştırarak tuvallere ve sokaklara taşıyabilecek.

hava-kirliligi-murekkep2-m

hava-kirliligi-murekkep3-m

Kaynak
http://bigumigu.com/haber/hava-kirliligiyle-uretilen-murekkep/