Güneş, Dalga ve Rüzgardan Elektrik Üretebilen Yüzen Platform

Alman SİNN Power şirketi, yerel bir şebekeye bağlanabilen veya merkezi bir yardımcı programa sahip olmayan uzak bölgelere mikro ızgara olarak konuşlandırılabilen bir enerji üretim platformu geliştirdi. Şirket şu anda üç çeşit yenilenebilir elektrik üretimine ev sahipliği yapabilen modüler, ölçeklenebilir bir sistem olan yüzen hibrit platformunu test etmektedir. Bu platform aynı anda içerisinde fotovoltaik (PV) paneller, küçük rüzgar türbinleri ve dalga enerjisi dönüştürücüler barındırmaktadır.

Dalgalar metre kare başına hesaplandığında güneş ve rüzgardan daha fazla oranda enerji yoğunluğu sunmaktadır. Hatta güneş ve rüzgar aksine okyanus dalgaları daha tutarlıdır. Bu belirgin avantajlara rağmen, dalga gücü esas olarak nispeten yüksek seviyedeki elektrik üretim maliyeti nedeniyle, büyük ölçüde kullanılmayan bir kaynak olmaya devam etmektedir. İleride kullanılmaya başlanacağını öngören ve bu avantajlı enerji kaynağını kullanmak isteyen uzmanlar ise dalga gücü üzerinde çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

Yenilenebilir Enerji Üreten Yüzen Platform

Modülerlik ve ölçeklenebilirlik göz önünde bulundurularak tasarlanan SİNN Power’ın platformu, tuzlu su ortamlarını minimum bakım ile işlemek adına üretilmiştir. Her modül, dört haftaya kadar dört küçük (6 kW) rüzgar türbini ve 20 kW güneş panelinin herhangi bir kombinasyonunu barındırabilmektedi. Standart ISO nakliye konteynerlerine uyan modüller, uygun herhangi bir fiziksel konfigürasyonda düzenlenebilir. Bütçenin izin verdiği şekilde ek modüller eklenebilir ve açık tasarımı bakım ve onarım için kolay erişim sağlar. Şamandıralar iki metreye kadar yüksek dalgalardan enerji çeken, hareketlerini elektriğe dönüştüren ve platformun yüzeyini nispeten sabit tutan yüksek teknolojili bir amortisör olarak sönümleme etkisi oluşturmaktadır. Yüzen platform 10 metre yüksekliğe kadar yükselen dalgalara dayanabilmektedir.

Dalga Enerji Çevirici ve Çok Amaçlı Güç Üretici

WEC (Dalga Enerji Çevirici) iki standart konfigürasyonda meydana gelmektedir. Orta dalga iklimleri için 24 kW’lık bir model ve güçlü dalga iklimleri için 36 kW’lık bir model. Her birinde, dört güç aktarma organı birbirine 90 derecelik açılarla monte edilmektedir. Her grup 12 kW’lık bir güç oluşturur. 24 kW’lık ünite iki gruba sahipken, 36 kW’lık versiyon üç gruba sahiptir.

Önemli araştırmalardan sonra Alman SINN Power şirketi, mevcut hazır jeneratörlerin sert deniz okyanus ortamı için uygun olmadığı sonucuna varmışır. Bundan dolayı şirket kendi güç aktarma organlarını geliştirmiştir. Entegre güç elektroniğine sahip 3 kW’lık kalıcı mıknatıslı jeneratör, birden fazla güç aktarma organının paralel olarak bağlanmasını sağlamaktadır. Tuzlu suya dayanıklı kaplamalı alüminyuma sahip jeneratör, IP68 su geçirmezlik derecesine sahiptir. Bu derece de toz, kir ve sıvıya karşı geçirimsiz olduğu anlamına gelir. Dahili güç elektroniğine ek olarak, güç aktarma organı özelleştirilebilir dişli oranlarına, mekanik bir frene ve DC (direkt akım) çıkışı üreten bir doğrultucuya sahiptir.

Güç aktarma organı, SINN Power’ın dalga enerjisi dönüştürücülerinin yanı sıra platformda kullanılması için tasarlanan küçük rüzgar türbinleri için de tasarlanmıştır. SINN Power’ın dalga dönüştürücüsu, dönüştürücünün dikey şaftına bastırılmış şirketin patentli silindir sistemini kullanır ve her silindir bir güç aktarma organının milini döndürür.

Rüzgar Gücü, Güneş Enerjisi ve Enerji Depolama

Yüzen platform aynı anda dalgadan enerji üretebilirken üzerinde yer alan güneş panalleri ve rüzgar türbinleri sayesinde her iki yenilenebilir kaynaktan enerji üretebilmektedir. Özellikle rüzgar türbinleri klasik bilinen rüzgar türbinleri kadar devasa boyutta olmasa da, okyanus rüzgarlarının sabit ve tutarlı olmaından dolayı faydalı görünmektedir. Platform aynı anda üç yenilenebilir enerji kaynağından da üretmiş olduğu enerjiyi, yine bünyesinde barındırdığı su geçirmezliği kanıtlanış lityum piller sayesinde depolamaktadır. Bütün kaynakların aynı anda verimli şekilde kullanabilinmesinin mümkün olduğunu bizlere kanıtlayan bu platform ile, gelecek enerji üretim yöntemlerimiz yeniden şekillenebilir.

Kaynak

https://www.sinnpower.com/

https://www.engineering.com/DesignerEdge/DesignerEdgeArticles/ArticleID/20924/Floating-Platform-Produces-Electricity-from-the-Sun-Wind-and-Waves.aspx