Granit Tencere Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Geçmişten günümüze mutfaklarda pratiklik, hijyen ve lezzet en dikkat edilen kriterler. Bu kriterleri karşılamak için her geçen gün çeşitli malzemelerden üretilen yepyeni gereçler mutfaklara dâhil oluyor. Çelik, teflon, seramikten sonra granit tencereler en çok tercih edilen ürünler arasında yerini alıyor. Pek çok marka tencere seti granit ürünleri kullanıcılarının beğenisine sunuyor. Yılların güvenilir markası Karaca ise dayanıklı, sağlıklı ve uzun ömürlü granit tencere serisi ile hem göze hem damaklara hitap ediyor.

Gerçek Granit Tencere Nasıl Anlaşılır?

Granit tencere setleri son dönemlerde oldukça popüler mutfak gereçleri arasında bulunuyor. Siz de granit tencere seti satın almayı düşünüyorsanız özelliği, temizliği ve kalitesi hakkında bazı bilgiler edinmeniz doğru ürünü bulmanız konusunda size yardımcı olabilir. Bu kadar marka ve ürün içerisinden doğru olanı bulmak zor gibi görünse de granit tencerelerin gerçek olup olmadığını anlamanın sadece birkaç kolay yolu var:

  • Öncelikli kriteriniz ağırlık olmalı. Granit, ağır bir malmezedir. Bu nedenle gerçek granit kullanılarak üretilen tencereler de ağırlıkları ile dikkat çeker. Granit diye satın aldığınız ürün hafifse sadece kaplamasında granitten yararlanıldığını düşünebilirsiniz.
  • Gerçek granit tencereler genellikle gri, kahverengi, antrasit tonlarına sahiptir.
  • Granit tencereler çizilmelere karşı dayanıklıdır. Tencereniz kolayca çiziliyorsa teflon malzeme kullanılarak üretilmiş ve kaplamasında granitten faydalanılmış olabilir.
  • Gerçek granit tencereler granit malzemesinden gelen tanecikli bir yapıya sahiptir.
  • Granit tencere seti fiyatları da ürünlerin gerçekliği konusunda fikir verebilir. Bildiğiniz ve kalitesi konusunda şüphe duymadığınız ürünleri seçebilirsiniz.

Granitin Özelliği Nedir?

Granit, son derece sert ve dayanıklı bir yapıya sahip olan doğal bir taştır. Kristale benzer bir yapısı bulunan granit, tanecikli görünümüyle oldukça farklıdır. Birçok sektörde yararlanılan granit artık mutfakların da gözdesi. Tencere çeşitlerinden cezve ve demliğe kadar pek çok ürün grubunda granit kullanılıyor. Granitten gelen dayanıklı yapı ile öne çıkan granit ürünler uzun ömürlü özellikleri ile öne çıkıyor. Döküm granit tencere seti çeşitleri özellikle et ve balık ürünlerinde arzu edilen lezzeti sunuyor. Az yağla ideal kıvamda yemek pişirilebilmesi, sağlıklı öğünler hazırlamak isteyenler için ideal bir ürün olmasını sağlıyor. Leke tutmayan özel yüzeyi hijyen konusunda da kullanıcılarına kolaylık vadediyor.

Granit Tencere Nasıl Temizlenir?

Granit tencere takımı çeşitleri yalnızca sağlıklı ve lezzetli yemekler hazırlanabilmesi ile değil, temizlik konusundaki pratikliği ile de öne çıkıyor. Kullanım ve temizlik konusunda bazı noktalara dikkat ederek ürünlerin ömrünü uzatabilirsiniz. Granit tencere temizliğine dair dikkat etmeniz gerekenler şöyle sıralanabilir:

  • Kullanımı pratik olan granit tencerelerin temizliği de bir o kadar kolaydır. Çizilme ve aşınmalara karşı dayanıklı bir yapıya sahip olan granit tencerenizi bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Bununla birlikte elde yıkama ömrünün biraz daha uzamasına yardımcı olabilir.
  • Leke tutmayan yüzeylerine rağmen pişirdiğiniz yemeğe göre bazı kalıntılar mevcutsa bir süre sıcak suda bekletebilir ya da ürünü sıcak suya tutabilirsiniz.
  • Elde yıkama yapmak istiyorsanız yumuşak bir sünger kullanmaya özen gösterin. Süngerin sert kısmı ile ovalama yapmanız yüzeyinin zarar görmesine neden olabilir.
  • Sıcak granit ürünü ocaktan alır almaz soğuk suya tutmanız yüzeyine ve kaplamasına zarar verebilir. Soğuması için bir süre beklemelisiniz.
  • İster makinede ister elde yıkama işlemi tamamlandıktan sonra bir bez yardımıyla kurulayabilirsiniz.

Siz de mutfağınıza granitten gelen sağlık ve lezzeti dâhil etmek istiyorsanız Karaca’nın geniş ürün yelpazesi içerisinden ihtiyaç duyduklarınızı belirleyerek alışverişe başlayabilirsiniz. Granit tencere seti fiyatlarını inceleyin, leziz ve sağlıklı yemeklere merhaba deyin!