Grafen Sayesinde İnternet ‘Hızlanacak’

Transparent-Graphene-Circuit

Daha hızlı, daha ucuz ve daha etkin kablosuz internet erişimine bir adım daha yaklaşıldı.

IBM’e bağlı araştırmacılar, çok ince bir madde olan ve elektronik dünyasının ‘mucizevi’ maddesi olarak anılan ‘grafen’den yapılan gelişmiş bir devreyi tanıttı.

‘Grafen’ devreleri sayesinde, mobil cihazlar eskisine oranla verileri çok daha hızlı bir şekilde iletebiliyor.

Yeni sistemin ayrıntıları Nature Communications (Doğa İletişimleri) adlı dergide yayımlandı.

‘Grafen’ maddesi, 2004 yılında Manchester Üniversitesi’nde Andre Geim ve Konstantin Novoselov tarafından üretildi. Karbondan imal edilen grafenin yapısı, bal peteği şeklindeki tek bir atom inceliğinde.

Bilim insanları, birçok elektrik, optik, mekanik ve termal ürünlerin silikon maddesine kıyasla grafen sayesinde daha ucuza üretilebilmesi ve daha etkin kullanılabilmesi amacıyla araştırmalar yürütüyorlardı.

IBM Araştırma Merkezi’nin fizik bilimlerinden sorumlu müdürü Supratik Guha, “Silikon teknolojisine kıyasla kablosuz modern iletişim sistemlerinin işletimi için kullanılabilecek grafen cihazları ve grafenden üretilen devreleri ilk defa sergileniyor” dedi.

Veri uygulamalarının giderek daha yaygın hale gelmesi, daha etkin ve kısa yollardan bilgi paylaşımı sağlayan mobil cihazlara verilen önemi de arttırdı.

IBM, grafen maddesinin özellikle kablosuz internet bağlantılarına uygun olabileceğini söylüyor.

Grafenden yapılan entegre devrelerin üretimi, maddenin nano boyutlara sahip olmasından dolayı, üretim sırasında zarar görebileceği gerekçesiyle zor bir çalışma olarak görülüyordu.

IBM, 2011 yılında genişbantlı erişim için grafen benzeri bir madde üretmiş ancak maddenin iletkenliği imalat sürecindeki kusurlar nedeniyle zayıf kalmıştı. İlk denemenin ardından araştırmacılar, maddenin benzerlerini ve daha gelişmişini üretmek için çalışmalar yürütüyordu.

Bilim insanları iletkenlik kalitesini koruyan yeni bir yol geliştirdi ve bu yol sayesinde de gelişmiş grafen devrelerini kullanmaya başladı.

Grafen devrenin bir önceki benzerlerine göre 10 bin kat daha gelişmiş olduğu belirtilirken, araştırmacılar bu buluşun grafen teknolojisinde atılan büyük bir adım olduğunu söyledi.

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler/2014/02/140203_grafen_internet.shtml?ocid=socialflow_twitter