Gökdelenler İçin İcat Edilen Uçan Temizlik Robotu

Günümüzde gökdelenler gökyüzüne doğru hızlı bir şekilde yükselmektedir. Gelişmiş şehirlerin ve metropollerin çoğu gökdelenler ile dolup taşmaktadır. Bununla birlikte gökdelenler yeryüzünden gökyüzüne doğru yükseldikçe bakımları, temizlikleri ve tamirleri oldukça zor olmaktadır. Gökdelenlerin bakımlarını yapmak oldukça zor olduğundan dolayı işçiler için gökdelenler her zaman risk taşımaktadır. Çin Bilim Akademilerinin Shengyang Otomasyon Enstitüsü içerisinde araştırmalar yapmakta olan bir grup araştırmacı konu hakkında gelecek için bir şeyler vaadeden bir temizlik robotu tasarladılar.

Yapılan araştırmalar sonucu elde tasarlanan robotun hava yolu ile çalışılan sistemler için oldukça gelişmiş bir versiyonu olmakla birlikte yüksek görev tamamlama yeteneğine sahip olduğu raporlanmaktadır. Elde ettikleri bulguları 4 ve 8 Kasım arasında Macao’da gerçekleştirilen ve robotlara ve yapay zekalara dair bulguların paylaşıldığı platform olan 2019 IEEE/RSJ Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferasında sundular. Gökdelenlerin denetimi ve bakımları insanlar tarafından gondol sistemi adını verdikleri aşağıda fotoğrafı bulunan sistemler ile yapılmaktadır. Gondol sistemi oldukça maliyetli, zaman gerektiren ve tehlike bir sistemdir. Bu sistem ile çalışmak çok tehlikeli olmasından ötürü yeni geliştirilmiş olan bu robot pek faydalı olacağa benzemektedir.

Temizlik Robotu İHA Sistemi İle Çalışıyor

Araştırmacılar tarafından geliştirilen bu temizlik robotu güvenlik ve verimlilikte büyük bir önem arz etmekte. Robot, tek serbestlik dereceli bir manipülatör koluna sahiptir. Altıgen şeklinde olan bu robot 6 adet pervane sahip olmakla beraber İnsansız Hava Araçlarının sistemi olarak bilinen UAV Sistemi içermektedir. Temizlik ve bakım işleri için duvarlara tırmanan robotlarla karşılaştırıldığında duvarlarda bulunan çıkıntılardan ve eğer varsa kolonlardan uçarak ayrılabilmektedir. Camlara yapışan robotlar kolonları ve çıkıntılar aşamamaktadır. Herhangi bir kuvvet sensörü olmadan tüm sistem oldukça rahat şekilde kontrol edilebilmektedir. Bu da tasarlanan bu robotu değerli kılmaktadır. Uçan robotların genellikle dış kuvvetlerden etkilendiğini belirten Meng Xiangdong, bu hedefi gerçekleştirmenin önce kapalı döngü kontrollü uçan bir robotun normal bir yay sistemi gibi davranmasını gerektirdiğini belirtti. Elastik katsayının kontrol parametrelerini değiştirerek kolayca değiştirilebileceğinin altını çizen Meng, robotun bir yay sistemi olarak alınabileceğini belirtti.

Tasalanan robotun kullanılabilirliğini test etmek amacıyla çeşitli deneyler yapıldı. Araştırmacılar bir ışık anahtarını duvara sabitleyerek ışığı açmak ve kapatmak için robotun düğmeye basmasını istediler. Anahtarı hassas kuvvet kontrolü ile güvenli ve sorunsuz bir şekilde çalıştırabilmeyi başaran robot ilk deneyde gayet başarılı kabul edildi. Başka bir deneyde, robot bir cam duvarın yüzeyi boyunca sorunsuz bir şekilde hareket ederek cama karşı sabit basınç uyguladı. Robot daha sonra cam duvarda Shenyang Otomasyon Enstitüsü adının kısaltması olan “SIA”yazmak için tasarlanan robotun ucuna bağlı bir kalem kullanıldı ve araştırmacılar bu şekilde enstitünün adını camlara yazdı.

Kaynak

https://techxplore.com/news/2019-11-worker-flies-chinese-robot.html