Eviniz kendi yakıtını solar boya ile üretecek

Solar Boya Haber

Evinizde kullandığınız yakıtı kendiniz hiçbir çaba sarf etmeden üretebileceksiniz desek ne derdiniz? Büyük ihtimalle bunun imkansız bir şey olduğu ile ilgili çokça geri dönüş alırdık. Ama artan bilimsel çalışmalar sayesinde şu an için imkansız görülen bu durum, yakın zamanda gerçeğe dönüşebilir.

Avustralyalı araştırmacılar, havadaki nemi çekerek oksijen ile hidrojeni birbirinden ayırabilen bir solar boya bileşiği geliştirdiler. Bu boya sayesinde en temiz enerji kaynaklarından biri olan hidrojeni elde etmeyi başardılar.

Boya, nemi emmek için poşetlerde kullanılan silis jel gibi davranan yeni geliştirilmiş bir bileşim içeriyor. Sahip olduğu bu bileşim sayesinde, yiyecek ile ilaçların kuru ve taze tutulmasını da sağlayabiliyor. Ancak silika jelin aksine, yapısından bulunan ve yeni geliştirilen sentetik Molibden-Sülfit yarı iletken gibi davranarak su moleküllerinin hidrojen ve oksijene ayrılmasını katalize ediyor.

Solar Boya ile Yakıtınızı Eviniz Kendi Üretecek

Solar Boya kullanılarak hidrojen yakıtı üretildi

Solar Boya kullanılarak hidrojen yakıtı üretildi

Melbourne RMIT Üniversitesi‘nden (Royal Melbourne Institute of Technology) araştırma görevlisi Dr. Torben Daeneke,  geliştirilen yeni solar boya ile ilgili şu açıklamaları yaptı;

“Bileşimi titanyum oksit partikülleri ile karıştırarak güneş enerjisinden ve nemli havadan hidrojen yakıtı üreten güneş ışığı emici bir boya elde ettik. Titanyum oksit, duvar boyalarında yaygın olarak kullanılan beyaz bir pigmenttir. Yeni malzemenin bu yapıya basit bir şekilde eklenmesiyle tuğla bir duvar, enerji toplayıp depolayan ve yakıt üretimi yapabilen bir yapıya dönüştürülebilir. Bu solar boyanın, kullanıcılarına büyük avantaj sağlayan çok geniş bir kullanım alanı mevcut. Sistemi beslemek için temiz ya da filtrelenmiş suya ihtiyaç yok. Havadaki su buharı sayesinde, sudan uzaktaki herhangi bir bölgede bile kolaylıkla yakıt üretilebilir.”

Torben’ın meslektaşı Profesör Kourosh Kalantar-zadeh da, hidrojenin en temiz enerji kaynağı olduğunu ve fosil yakıtlara alternatif olarak yakıt hücrelerinde ve konvansiyonel yanma motorlarında kullanılabileceğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Bu sistem, okyanusların yakınlarındaki çok kurak ve sıcak iklimlerde de kullanılabilir. Deniz suyu, güneş ışığı ile buharlaştırılır ve buhar daha sonra yakıt üretmek için emilebilir. Havadaki sudan (nem) ve güneşten elde edilen yakıt olağanüstü bir konsept.”