Elon Musk’tan yapay zeka hakkında ürküten yorum

elon-musk-yapay-zeka

Boston Dynamics, geçtiğimiz hafta insansı robot olan Atlas’ın yeni bir videosunu yayınlamıştı. SpaceX ve Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk’da bu robot ve yapabilecekleri hakkında ilginç bir yorumda bulundu.

Sayfanın en altından izleeyebileceğiniz video içerisinde göründüğü gibi insansı robot Atlas, artık insanlardan daha iyi hareket edebiliyor. Çeşitli yükseklikteki engelleri dengeli bir şekilde aşabilen ve başarılı bir şekilde zıplayabilen robot, üstünde bulunan sensörleriyle engelin yüksekliğini kolaylıkla ölçebiliyor. Hatta bunlarla da kalmayıp ters takla bile atabilen Atlas, herkesi olduğu gibi Elon Musk’ı da korkutmuş gibi görünüyor. Bu videoyu kendi Twitter hesabından paylaşan Musk, “Bu hiçbir şey. Bir kaç yıl içerisinde robotlar o kadar hızlanacak ki onları görmek için yüksek hızlı flaş ışığına ihtiyaç duyacaksınız. Tatlı rüyalar.” şeklinde yorumda bulundu. Yapay zekanın oluşturabileceği tehlike hakkında sürekli insanları uyaran Musk, tekrar tekrar kapalı kapılar ardında oldukça tehlikeli çalışmaların devam ettiğini söylüyor.

Elon Musk, robotlar ve yapay zeka

Yeni teknolojileri tüm ayrıntılarıyl kullanmayı seven Musk, özellikle yapay zeka ile ilgili ciddi çıkışlar yapıyor. Yapay zekanın tüm insan ırkına hükmedeceğine inanan CEO, bunun için insanların da yapay zekaya benzer bir beyin yapısına sahip olması gerektiğini belirtiyor. Yapay zekaya sahip robotlara karşı fazla bir şansımız olmadığını söyleyen Musk, kurduğu Neuralink isimli şirketiyle bunu engelleyebilmek adına çalışmalar yürütüyor.