Elon Musk’ın Neuralink şirketi ikinci beyin çipi implant ameliyatını iptal etti

Neuralink, beyin çipi implantasyonu için hazırladığı ikinci insan denemesini, hastada tespit edilen ek tıbbi sorunlar nedeniyle iptal etti. Hasta gizliliği yasaları nedeniyle spesifik tıbbi sorunlar açıklanmasa da, hastanın Lou Gehrig hastalığı olarak da bilinen amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığından muzdarip olduğu belirtildi. Bu hastalık, omurilik ve beyindeki sinir hücrelerinin progresif dejenerasyonuna neden olan ölümcül bir motor nöron hastalığıdır.

Neuralink’in ikinci implantasyon için de kullandığı Barrow Nöroloji Enstitüsü’nün CEO’su Michael Lawton, ikinci adayın deneme için uygun olmadığını açıkladı. Bu hastanın yerini önümüzdeki ay ameliyat olması planlanan başka bir hastanın alacağı belirtiliyor. Neuralink, konu hakkında resmi bir açıklama yapmadı.

Neuralink, herkesin kullanabileceği bir beyin çipi geliştirme hedefi taşısa da, öncelikli olarak motor becerilerinde veya felç gibi sorunlarla uğraşan insanlara odaklanıyor. Şirketin ilk hastası olan 29 yaşındaki Noland Arbaugh, 2016 yılında geçirdiği bir dalış kazası sonrasında boyundan aşağısı felçli kalmıştı. 2024’ün başında Arbaugh’a Neuralink’in ilk beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) çipi implante edilmişti. Ameliyattan birkaç ay sonra Arbaugh, düşünceleriyle fare imlecini kontrol edebildi, oyunlar oynadı ve X’te (eski adıyla Twitter) canlı yayın açtı. Arbaugh, Neuralink sayesinde yaşam kalitesinin ciddi şekilde arttığını söyledi.

Neuralink’in çalışmaları, ileri teknoloji kullanarak beyin-bilgisayar arayüzleri geliştirme konusundaki umutları artırsa da, bu tür denemelerde karşılaşılan tıbbi ve etik zorluklar, sürecin karmaşıklığını ve titizlikle yönetilmesi gerektiğini göstermektedir.