Elon Musk’ın Kurucusu Olduğu OpenAI Nedir? Neler Yapar?

Bildiğiniz üzere, yapay zeka ve tabii ki bu konuda en çok ses getiren kişilerden biri olan Elon Musk haberlerimizin odağında. Peki, Elon Musk’ın kurucusu olduğu, herkesin merakla takip ettiği, yapay zeka ve robotik konularındaki araştırmalar için önemli olan şirket OpenAI nedir ve neler yapar?

Elon Musk’ın yapay zeka ile ilgili paylaştığı olumsuz düşünceleri ve yorumlarını birçok kez okuduk. Fakat bu konuyla ilgili araştırmalar yapan ve Elon Musk’ın tüm olumsuz düşüncelerine rağmen öncüsü olmaya devam ettiği, birçok sebeplerden dolayı çoğu kişinin kafasında soru işaretleri bırakan bu şirketi daha yakından inceleyelim.

openai

Nedir? Neler Yapar?

OpenAI, kar amacı gütmeden, özellikle öğrenme ve üretkenlik konularına yoğunlaşarak robotik modeller üzerinde çalışmalar yapan ve yapay zeka araştırmaları yürüten bir şirkettir. Bünyesinde bulunan 60 bilim insanı ve mühendis, şirket tarafından çalışmalarını makale, blog yazısı veya kod olarak yayınlamaya teşvik edilmektedir. Patentlerini(varsa) ise dünya ile paylaşmaktalar. Çalışmaları arasında birçok kişinin işine yarayacak ‘ev işlerine yardımcı olacak robotlar üretmek’ de var.

Edindikleri ‘’ürettiklerimizle pay sahipleri yerine herkes için değer yaratmak’’ ve ‘’en düşük seviyede harcamalarla araştırma yapmak’’ gibi amaçlarından dolayı şirketin bilim ve teknoloji dünyası için önemini bir kez daha anlamış oluyoruz.

Eşbaşkanları Sam Altman ve Elon Musk, Peter Thiel, Amazon Web Hizmetleri(AWS) ve YC Research gibi önemli kişiler ve kuruluşlardan bağış alan şirket, aynı zamanda Microsoft gibi önemli bir şirketi yapay zeka çalışmalarında tercih edilen ‘Azure’ bulut platformunu kullanarak destekçileri arasına almış bulunmakta. Bu yüzden, Microsoft destekli OpenAI’ın bir başka önemli yapay zeka şirketi Google DeepMind ile ‘kıyasıya’ rakip edeceği gayet açık.

Ayrıca, şirket birçok kişi tarafından ilgiyle oynanan Dota 2 adlı oyunda ‘taklit yeteneği kullanmadan oyunu kendi kendine oynayarak sıfırdan öğrendiği’ yapay zekalı botlar yaratıp dünyanın en iyi oyuncularını yenerek oldukça dikkat çekmiş durumda.

Elon Musk ise başarılarını şu şekilde paylaştı:

‘’ OpenAI, dünyanın en iyi oyuncularını rekabetçi eSportlarda yenmeyi ilk kez gerçekleştirmiştir. Satranç ve Go gibi geleneksel tahta oyunlarından çok daha karmaşıktır.’’

KAYNAK

https://openai.com/press

OpenAI Announced


https://webrazzi.com/2016/11/15/microsoft-azure-open-aiin-yapay-zeka-calismalarini-destekleyecek
https://www.geekwire.com/2017/elon-musk-dota-2-ai-international-microsoft