Dünya’ya yaklaşan Çin uydusu şu anda nerede?

Dünya’ya yaklaşan Çin uydusu

Dünya’ya yaklaşan Çin uydusu ile ilgili henüz nereye çarpacağı tam olarak belli olmasa da uydu hakkında bazı bilgiler veriliyor.

Dünya’ya zaman zaman büyük parçaların bulunduğu parçalar düşebiliyor. Bu parçalar gök taşlarının yanı sıra uzaya gönderilen uzay araçlarının parçaları olarak karşımıza çıkıyor. Bu zamana kadar bu tür olaylar pek çok kez yaşanmış olsa da şu anda meydana gelen olay parçaların ağırlığı bakımından uzmanları endişelendiriyor.

Dünya’ya yaklaşan Çin uydusu konumu paylaşıldı

Çin, geçtiğimiz günlerde Long March 5B isimli bir roketi uzaya göndermişti ve sonrasında serbest bırakmıştı. Serbest bırakılan roketin parçalarının kontrolsüz bir şekilde gezegene yaklaşması yeryüzündeki bazı insanları tedigrin ediyor. 10 Mayıs’a kadar düşmesi beklenen uzay aracının henüz nereye düşeceğinin belli olmadığı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyordu. Uzmanlar parçaların nereye düşeceğini tespit etmek için biraz daha beklemek gerektiğini açıklamıştı.

Dünya’ya yaklaşan Çin uydusu

Bu açıklamaların yanı sıra Çinli uzmanlar roket parçalarının atmosfere girince yanacağını belirtse de tam olarak insanların güvenini kazanmış değil. Daha önce bu tür olayların yaşandığını da belirten bazı uzmanlar, bununla ilgili yaşanan en büyük olayın bir roket parçasının binaya çarpması olmuştu fakat henüz bu olaydan dolayı kimse yara almadı. Bunun yanı sıra yapılan uçuşlar sebebiyle yeryüzüne her yıl yaklaşık 150 ton parça düştüğünü de belirtmek gerekiyor.

Dünya’yı 90 dakikada turlayan ve dönerek inmeye devam eden roketin her geçen zaman daha da hızlandığı dikkatlerden kaçmıyor. Türkiye’nin de riskli bölgeler arasında bulunduğu bu olay ile ilgili ortaya çıkan bir web sitesinde roketin ne durumda olduğu belirtiliyor. Roketin şu anda yeryüzünü dolaştığı ve ülkelerin üzerinden geçtiği görülüyor. Roket parçasının sürekli gezegen üzerinde döndüğünü ve her dönüşünü 90 dakikada tamamladığını düşünürsek parçanın bir günde birçok bölgeden geçtiğini söyleyebiliriz.

Çin’in Long March 5B isimli roketinin hızının saatte 28.000 kilometre olduğu ve 220 km seviyesinde bulunduğu da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Ayrıca son açıklanan raporlara göre uydu eskisinden daha hızlı alçalmaya başladı.