Dünyaya düşen toz miktarı bilim insanları tarafından hesaplandı

Dünya'ya düşen toz miktarı

Dünyaya düşen toz miktarı bilim insanlarının yaptığı ölçüm sonucunda hesaplandı. Ortaya ilginç sonuçlar çıktı ve kullanıcılarla paylaşıldı.

Dünya gezegeni, her geçen yıl gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Değişen bir yapıya sahip bu gezegen, uzay ile bağlantılı olduğu için ilginç şeylerle karşılaşabilir. Bunlardan birisi de kozmik tozların gezegenimize düşmesi olarak yer alıyor. Bu tozlar üzerinde araştırma yapan bir grup bilim insanı yapılan çalışmada yeryüzüne düşen toz miktarını açıkladı.

Dünyaya düşen kozmik toz miktarı verileri açıklandı

Kozmik toz, gezegenimize uzaydan düşen tozlar olarak açıklanabilir. Bu tozlar diğer gezegenlerden uçup dünyamıza gelen tozlar, göktaşından düşen tozlar veya uzayda yer alıp gezegenimize giren tozlar olmakta. Bu tozlar, her yıl dünyamızın pek çok yerine dökülüyor. Bilim insanları da bu konuda uzun süredir çalışma yapıyordu. Her yıl yeryüzüne ne kadar tozun düştüğünü merak eden uzmanlar, bu konuda bir çalışma yaptı ve araştırmalarına başladı.

20 yıl süren bu araştırma için farklı ülkelerden görev yapan bilim insanları birleşerek bu çalışmaya odaklandı ve özellikle insanların pek olmadığı, sakin yerlerden örnekler topladı. Toplanılan örnekler özellikle Antarktika oldukça sakin ve insanların neredeyse hiç olmadığı yerlerdi. Antarktika, kozmik toz toplama konusunda oldukça uygun bir bölgeydi çünkü karların üzerinde bu tozlar birikiyordu ve burada donmuş bir şekilde karın içerisinde bulunuyordu.

Bilim insanları, 1 milimetreden bile daha küçük olan kozmik tozları toplayarak birleştirdi ve bir hesaplama yaptı. Toplanan veriler ışığında yapılan hesaplama sonucunda Dünya gezegenine her yıl ortalama 5.200 ton kozmik toz düştüğü hesaplandı. Mikrometeorit olarak da bilinen bu tozlar, uzaydan gezegenimize düşerek yeryüzüne karışıyor. Dünya üzerinde pek çok yere yayılan kozmik tozların herhangi bir zararı bulunmuyor, yalnızca çevreye yayılıyor ve ortamı biraz tozlandırıyor olsa da bu tozların oldukça küçük olduğundan da bahsetmek gerekiyor.

Bilim insanlarının yaptığı bu çalışmanın ne işe yarayacağı bazı kişiler tarafından merak ediliyor olabilir. Bilim yalnızca faydalı yönlerde çalışma yapmak değil aynı zamanda insan merakını gidermek için de var olduğundan dolayı bu tür çalışmalar yapılıyor.