Dünyanın İlk Elde Taşınabilir 3 Boyutlu Rüzgar Haritalama Telemetresi

Trijicon firmasının çıkarmış olduğu VENTUS isimli 3 boyutlu rüzgar haritalama telemetresi ilk bakıldığında dürbün gibi gözükmektedir. Ancak dürbün gibi gözüken bu telemetre bir atıcı veya keskin nişancı ile hedef arasındaki 500 metre arasında farklı noktalarda 3 boyutlu rüzgar hesaplaması yapabilmekte.

Rüzgar sapması uzun menzilli atıcılık için önemli bir sorun olarak yer almaktadır. Rüzgar atıcıya ne kadar yakın olursa mermiye daha fazla etki eder. Uygun şekilde hesaplanmayan rüzgar ise nişan almada hatalara ya da atışlarda başarısızlıklar yol açabilir. Trijicon firmasındaki dürbün ve nişan uzmanları, spor ve askeri atıcılar adına bir hedefe bakarken rüzgarı hesaba katmak için ihtiyaç duydukları tüm bilgileri veren bir cihaz tasarladılar. Tasarlanan bu yeni telemetrenin adı ise VENTUS olarak bildirildi.

VENTUS, havada partikül madde tarafından kısmen yansıyan bir LiDAR sinyali gönderir. Bu partikül maddenin hareketi, Doppler etkisi sayesinde geri dönen lazer enerjisinin dalga boyunu hafifçe kaydırmak için yeterlidir. Telemetre bu hareketleri sizinle hedef arasındaki altı noktada üç boyutta okuyabilir. Kafa/kuyruk rüzgarları, çapraz rüzgarlar okunabilecek veriler olarak hedefinizi ayarlamak için kullanabileceğiniz verilerdir. Geri gelen verilerde kafa-kuyruk rüzgarları ve çapraz rüzgarları hesaba katılarak daha doğru nişan alınabilir.

Telemetre Askeri Alanda ve Atıcılık Sporunda Kullanılabilir

Fiber optik lazerlerin menzili, en uzun keskin nişancı atışı olarak bilinen mesafeden %30 daha büyük bir mesafe olan 4572 metreye kadar hedef bulabilecek şekildedir. VENTUS sağlamlık açısından askeri özellikleri karşılamak için inşa edilmiş ve test edilmiş olduğundan dolayı sahada askeri gözlemciler tarafından kullanılabilecek bir cihazdır.

Telemetrenin sıcaklık, statosferik basınç ve eğim açılarının yanı sıra menzil ölçebilmek için çoğrafi konum özelliklerinin de yer aldığı ve bu bilgileri akıllı telefonlardan görebileceğiniz bir versiyonu da üretilmiştir. Bu üst model telemetrenin adı ise VENTUS X olarak belirlenmiştir. Açık alanlarda atıcılar ve askerler için 3 boyutlu rüzgar hesaplaması yapan telemetrelerin satışa çıkacağı tarih ise 2020 yılının ikinci yarısı olarak belirlenmiştir. Özellikle avcılığın sevildiği ve yaygın olduğu ülkemizde avcılar için yardımcı olabilecek nitelikte bir cihaz olarak gözükmektedir.

Trijicon tarafından açıklanan özellikleri ise şöyledir;

  • Menzili bilerek mermi hızını hesaplayabilmenize yardımcı olması
  • Zor hava koşullarında bile hesaplama yapabilmesi
  • Uzun menzilli hedef tanıması
  • Basit sezgisel kontrolü
  • Ergonomik mercekleri
  • Üstün batarya ömrü

Kaynak

https://newatlas.com/military/trijicon-ventus-handheld-wind-mapping/

https://www.trijicon.com/products/category/trijicon-ventus