Dünyanın En Hızlı Elektrikli Motorunun Hikayesi

Dünya’nın en hızlı elektrikli motorsikletini prototipini ilk yapan, ilk deneyen ve elektrikli motorla ilk hız rekorunu kıran kişi Richard Hatfield adında bir bilgisayar mühendisi. Hatfield lityum fosfat piller ile güç sağladığı motorun dış iskeletini  2006 model bir Yamaha R1 ile gerçekleştirdi.

Elektrikli bir motorsiklet icat etmek Hatfield için hiç de kolay olmadı. Motorunu tam 28 adet, her birinin ağırlığı 3 kilogram olan ve 90Ah enerji kapasitesi olan lityum fosfat piller ile güçlendirdi. Motoru harekete geçirecek olan pillerin sarj edilmesi ise tam 7 saat sürdü ve projenin toplam maliyeti 15 bin doları buldu.

Richard Hatfield elektrikli motor ile yaptığı ilk deneme sürüşünün ardından yaptığı prototipin geleceğin icadı olduğunu ve inanılmaz bir sürüş keyfinin olduğunun farkına vardı. İlk sürüşün ardından yaptığı açıklamada “Elektirikli motorun torkunun ve itiş gücünü herhangi rahatsız edici bir ses olmadan hissetmek harika bir duyguydu. Gelecekte motorların izlemesi gereken yol bu yoldur” diyerek Hatfield elektrikli motorların piyasa sürülmesine sebep olan o benzersiz hislerden bahsetti.

2009 yılında ilk prototipini oluşturmasının ardından Lightning Motorcycles adında bir şirket kurdu. Şirket ekibi ve Silikon Vadisinden birkaç mühendis Hatfield’in icat ettiği ilk prototipten faydalanarak ilk elektrikli spor motorsikleti ortaya çıkardılar. Adı Lightnin SuperBike olan motorsiklet  12.000 RPM 345V’luk motor , programlanabilir rejeneratif frenleme özelliği, sıvı soğutmalı 104kW gücü ve 11kWh LiFePo4 (Lityum Demir Fosfat) pil kapasitesine sahiptir.

Motoru yaparken ki en büyük zorluklardan biri motorun ağırlığını bir gas motorbisiklet seviyelerine düşürmek oldu. Mühendisler bunun için her parçanın birden fazla işlevi olmasını sağladı. Şöyle ki, Lityum piller motorun üzerinde yük taşımak için güçlü zarla kaplanırken arka salıncak kolu da motorun merkezine bağlandı.

Rekorlar

Lightnin SuperBike adını ilk kez 2010 yılının Eylül ayında Utah’da ki Bonneville Salt Flats yarış pistinde hız rekoru kırdığında duyurdu. İlk kırdığı rekorunda 278 km hıza ulaşan SuperBike, Ağustos 2011’de ikinci rekor denemesinde ise 350 km hıza ulaştı. 350 km hız sadece elektrikli motorlar için geçerli bir rekor değildi. Bu rekor SuperBike’in gelmiş geçmiş her şekilde üretilen motorlardan daha hızlı olduğunu gösteriyordu.

SuperBike 2013 yılında Pikes Peak International Hill Climb adlı yarışta birinci sırada yer aldı. Carlin Dunne adlı yarışçının altında olan SuperBike, en hızlı zaman olan 10 dakika 21 saniyeden sadece 20 saniye daha fazla derece yaptı. 2013 yılının sonlarına doğru ise elektrikli motorların motor yarışlarında yarışmasına bu vesileyle izin verildi.

Piyasaya Sürülmesi

Kırdığı rekorlarla adından söz ettiren ve milyonlarca insanın dikkatini çekmeyi başaran SuperBike, 2015 yılının sonlarına doğru piyasaya çıktı. Piyasa sürülen SuperBike’ın, sıvı soğutmalı motoru 150kW ve 10.500 rpm gücündeydi. LityumFosfat pilleri ise 50kW doğru akım hızlı sarj ile yarım saatte şarj olabilmekteydi. Müşterilerin taleplerine göre farklı paketler halinde üretimi yapıldı. 12 kWh batarya paketi ile 160 ile 195 km arasında yol alabiliyordu ve piyasaya çıkış ücreti 38 bin dolar olarak çıktı. 16 kWh batarya paketinin piyasaya çıkış fiyatı 42 bin dolardı ve 195 km ile 240 km arasında yol alabiliyordu. 20 kWh batarya paketli motorun piyasaya çıkış fiyatı ise 46 bin dolardı ve 250 km ile 290 km arası yol alabilmekteydi.

Hatfield ve ekibinin bir sonraki hedefi ise aynı performansta motorları daha ucuza mal edebilmek ve daha uygun fiyatlara satışa sunmaktı. Motorun maliyetinin yüksek olmasının nedeni ise LityumFosfat pillerin ilk başlarda çok pahalı olmasıydı. İlk başlarda LityumFosfat pillere 15 bin dolar harcama yapan Hatfield, aynı güçteki pilleri 2016 yılında 1500 dolara alabilmekteydi. İlerleyen yıllarda sırasıyla motorlarını geliştiren Hatfield ve ekibi, satış fiyatlarını 12 bin dolara kadar düşürdüler. İnsanlar için bu benzersiz elektrikli motor keyfini yaşamak artık pek de maliyetli olacağa benzemiyordu.

Kaynak

https://new.engineering.com/story/2-wheels-and-218-miles-per-hour-the-worlds-fastest-electric-motorcycle