Anasayfa Haberler, Kimya Dört yeni element Periyodik Tablo’ya resmi olarak eklendi

Dört yeni element Periyodik Tablo’ya resmi olarak eklendi

Bu yılın başında Periyodik Tablo’ya eklenmesi onaylanan dört yeni element (atom numaraları 113, 115, 117 ve 118) Periyodik Tabloda’ki yerlerini resmi olarak aldı. Yeni elementler geçici olarak sırasıyla ununtriyum, ununpentiyum, ununseptiyum ve ununoktiyum olarak adlandırıldı ve Uluslar Arası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC) resmi olmayan bu isimleri geçtiğimiz Haziran ayında vermişti.

Halkın yorumlarını yapacağı süre de son bulduğu için, New York Times’ın haberine göre şu isimlerin verilmesi kararlaştırıldı: Birinci element Tennessee vilayetinden ilham alarak Tennessine, ikinci element Japonya’nın Japonca’daki adından ilham alarak Nihonium ve Moskova’nın ismi üzerinden Moscovium olarak belirlendi. Birleşik Nükleer Araştırma Enstitüsü’nde nükleer fizik profesörü olarak çalışan Yuri Oganessian’ın isminden hareketle dördüncü elementin ismi de Oganesson oldu. Laboratuarda sentetik olarak oluşturulan bu dört element de periyodik tablonun yedinci sırasını dolduruyor.

Kaynak: sciencemag.org

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...