Kapat
Haberler 0

Dört yeni element Periyodik Tablo’ya resmi olarak eklendi

Bu yılın başında Periyodik Tablo’ya eklenmesi onaylanan dört yeni element (atom numaraları 113, 115, 117 ve 118) Periyodik Tabloda’ki yerlerini resmi olarak aldı. Yeni elementler geçici olarak sırasıyla ununtriyum, ununpentiyum, ununseptiyum ve ununoktiyum olarak adlandırıldı ve Uluslar Arası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC) resmi olmayan bu isimleri geçtiğimiz Haziran ayında vermişti.

Halkın yorumlarını yapacağı süre de son bulduğu için, New York Times’ın haberine göre şu isimlerin verilmesi kararlaştırıldı: Birinci element Tennessee vilayetinden ilham alarak Tennessine, ikinci element Japonya’nın Japonca’daki adından ilham alarak Nihonium ve Moskova’nın ismi üzerinden Moscovium olarak belirlendi. Birleşik Nükleer Araştırma Enstitüsü’nde nükleer fizik profesörü olarak çalışan Yuri Oganessian’ın isminden hareketle dördüncü elementin ismi de Oganesson oldu. Laboratuarda sentetik olarak oluşturulan bu dört element de periyodik tablonun yedinci sırasını dolduruyor.

Kaynak: sciencemag.org

BİNLERCE ABONE ARASINA KATIL

En kaliteli, en geçerli, en iyi mühendislik bilgilerini abone olarak, takipte kalarak öğrenebilirsin!

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Hata oluştu.

MalzemeBilimi.Net'te yazar olarak siz de para kazanabilirsiniz! Yazar olmak için tıklayın!

Fatih Kara

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurduk. Şimdi ise çok sayıda yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir