Dolar Ne Olur ? Yükselir mi – Düşer mi ?

Ülke gündeminin bir numaralı gündem maddesi uzun bir süredir dolar kuru. Dolar kurunda yaşanan gelişmeler hayatın her alanına etki etmeye başladığı için her gün uzmanlardan dolar yorumları ve analizleri tv kanallarında haber bültenlerine eşlik etmekte. Durum böyle olunca da insanlar dolar ne olur, dolar daha da yükselecek mi, dolar ne zaman düşer gibi soruları sıkça sormaya başladılar. Bizlerde bu konuda sizlere 2018’in kalan ayları ve 2019 yılında dolar ne olur sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Dolar tl paritesi yıl başından bu yana büyük bir yükseliş yaşadı ve 7 lira seviyesinin üzerine yükseldi. Sonrasında ise TCMB ve Devletimizin attığı adımlarla düşüşe geçen dolar kuru son olarak ABD ile aramızda gerginliğe neden olan Papaz Brunson krizinin son bulması ile birlikte düşüşlerini sürdürdü.

Dolar ne olur, dolar daha da yükselir mi yoksa dolar düşer mi gibi soruların cevaplarını net olarak verebilmek için öncelikle dolar tl paritesini yükselten nedenleri bilmemiz gerekiyor. Dolar TL paritesinin fiyatını yükselten yıl içi nedenler; Papaz Brunson Krizi, 2018 Erken seçimleri, Abd’de görülen Reza Zarrab davası ile bağlantılı olarak Halkbank’ın etkilenip etkilenmeyeceği tedirginliklere yol açarak dolar kurunun bu seviyelere çıkmasını sağladı. Peki, bundan sonra dolar ne olur ? 2018’in kalanında ve 2019’da dolar ne olur ?

Dolar Ne Olur ?

Dolar son günlerde Brunson’ın serbest kalması ile birlikte düşüşe geçti ve 5,52 seviyelerine kadar düşüşlerini sürdürdü. Brunson’ın serbest kalması ile birlikte Abd Başkanı Trump’ın ülkemize ilişkin söylemleri ılımlı olmaya başladı. Ancak henüz Brunson’ın serbest kalmaması sebebi ile Türkiye’ye gelen yaptırımlar kaldırılmış değil. Eğer ki Abd bu yaptırımları kaldırırsa doların düşüşü devam edebilir.

Doları etkileyen bir diğer başlık ise iç siyaset olacak gibi görünüyor. Cumhur ittifakının Mhp’nin sunmuş olduğu AF tasarısını AKP nin desteklememesi üzerine bir çatlama yaşanması olasılığı bulunuyor. Bugün de bunun ilk emarelerini gördük ve Bahçeli yerel seçimde ittifak yapılmayacağını açıkladı. Bununla birlikte hareketlenen dolar kuru 5,85 seviyesinin üzerine yükseldi. Şu sıralarda 5,80 civarında seyretmekte olan dolar kuru için 2019 mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde yaşanacak süreç oldukça önemli olacak.

Zarrab Davası

Yine ABD’de devam eden Zarrab davasından Hakan Atilla’nın beraat edebileceği konuşulanlar arasında. Eğer ki Hakan Atilla Halkbank davasından beraat eder ve konu kapanır ise Halkbank’a ceza gelme olasılığı da ortadan kalkmış olur. Bu sebeple bu davanın sonucu oldukça önemli, eğer ki Halkbank’asına buradan bir ceza gelmez ise TL güçlenebilir. Bu sayede dolar kuru da Türk Lirası karşısında düşüşlerini sürdürebilecektir.

Enflasyon Oranları

Dolar kurunu etkileyebilecek bir diğer ve en önemli faktörlerden bir tanesi ise Enflasyon konusu. Doların yükselişi bahane edilerek arttırılan fiyatlar neticesi ile özellikle yükselen gıda enflasyonu enflasyon oranlarını 20 lerin üzerine çıkarmış durumda. Son zamanların en yüksek seviyelerine ulaşan enflasyon oranlarının 2019’da ne olacağı bilinemiyor. Enflasyon oranları düşer ise TL güçlenir ancak enflasyon yükselişini sürdürürse dolar kurunda yükselişler kaçınılmaz bir hal alabilir.

Genel anlamda doları etkileyebilecek faktörleri aktararak dolar ne olur, dolar yükselir mi ya da dolar düşecek mi gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Uzmanların dolar yorumları genellikle düşüşlerin sınırlı kalacağı ve düşüşlerin alım fırsaı olarak yatırımcılar tarafından değerlendirileceği yönünde. Önümüzdeki dönemde Abd Merkez Bankası Fed’in ne yapacağı da doların fiyatı açısından oldukça büyük bir öneme sahip. Fed faiz arttırımlarına beklenildiği şekilde devam etmez ve ara verir ise dolar kurunda sert düşüşler olası bir hal alabilir. Ancak görünürde Fed’in Aralık ayında faiz arttırmasına kesin gözü ile bakıldığı göz önüne alındığında bu senaryo uzak bir ihtimal gibi durmaktadır.