DDR5 bellekler gelişmeye kaldığı yerden devam ediyor

DDR5 bellekler

DDR5 bellekler gelişmeye devam ediyor. Pek çok firma tarafından yaşanan yeni gelişmeler belleklerin yaklaştığına işaret ediyor.

DDR5 RAM’ler, DDR4 belleklerden sonra beklenen RAM bellekler arasında yer alıyor. RAM, geçici bellek olarak biliniyor. Geçici bellek, uygulamaların ve işletim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayan bir teknoloji. Eğer RAM olmasaydı yani sadece HDD veya SSD kullanılsaydı uygulamalar o kadar yavaş olurdu ki büyük bir uygulamayı açmak dakikalar sürebilirdi. RAM bu gibi sorunların üstesinden gelerek depolama birimlerinden onlarca kat daha yüksek hızlar sunuyor. DDR4 bellekler şu anda kullanımda olsa da yakın zamanda DDR5 bellekler piyasaya çıkabilir.

DDR5 bellekler yaşadığı gelişmeler ile kendine hayran bırakıyor

DDR4 bellekler şu anda 16 GB bellek kapasitesine kadar ulaşıyor, yaklaşık 5 GHz hızlara kadar çıkabiliyor. DDR5 RAM’ler ile birlikte tek bir RAM boyutu 64 GB olurken hızlar ise 7-8 GHz seviyesine kadar ulaşabilecek. Bu değerler teoride böyle gözükse de bazı firmalar bu seviyelerin de üzerine çıkmak için çalışmalar yürütüyor. Örneğin Samsung DDR5 destekli 512 GB RAM üretmeye çalışıyor. Oldukça yüksek bir boyut olan 512 GB RAM genel olarak akıllı şehir projeleri gibi kurumsal açıdan kullanılmak için geliştiriliyor.

DDR5 bellekler

Bu konu ile ilgili ortaya çıkan bir diğer haber Asgard firmasının geliştirmiş olduğu 128 GB RAM haberiydi. 4.8 GHz olarak geliştirilen RAM, boyutu ile birlikte sınırları zorlayan bir yapıdaydı. Henüz boyutlar bu kadar yüksek olsa da günümüzde tüketici bazlı anakartlar ve işlemciler henüz DDR5 desteğine sahip değil. Bir sonraki Intel ve AMD işlemci neslinin DDR5 RAM desteğine kavuşması bekleniyor.

Pek çok firmanın bu konuda çalışma yaptığı DDR5 RAM modelleri ile ilgili özet geçmek gerekirse RAM modelleri tüketiciler için standart olarak 64 GB kapasitesine kadar ulaşabilecek. 8.4 GBps hıza kadar yükselmesi beklenen bu bellekler 1.1 volt güç tüketimi yapıyor olacak. 2021 yılında henüz bu modeller yer alıyor olsa da yıl sonunda çıkacak yeni işlemci modellerinin DDR5 desteğine kavuşacağı tahmin ediliyor.