CV’nizde Eylem Fiilini Kullanmak İçin 4 Neden

Bir işe CV göndermek, işe alınmak için atılan en önemli adımlardan biridir. Çoğu aday da gönderdikleri bu CV ile işverenlerini etkileyerek işe kabul almayı hedefler. Bu nedenden dolayı CV’nin içeriğine çok önem verirler. Ancak her alanda olduğu gibi, CV’lerde de içerikten önce dış görünüşe dikkat edilir. Bu nedenle içerik kadar görünüşüne de önem vererek etkili ve güçlü bir CV oluşturmanız gerekir. Bunun için cümlelerinizi güçlü ve etkili olan eylem fiilleriyle cümleleriyle oluşturmakta fayda vardır.

Bir işe başvururken kullandığınız CV’nin ne içerdiği kadar nasıl oluşturulduğu da sizin işe alımınızı etkilemektedir. Sonuçta yazdığınız CV sizin oradaki kimliğinizdir. Bu nedenle bir özgeçmiş örneği inceleyerek, yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi nasıl anlattığınıza da özen göstermelisiniz. Bunun için de cümlelerinizi daha muğlak olan isim soylu eylemlerle değil fiil soylu eylemlerle kurmalısınız. Böylece işverenin dikkatini çekecek kısa ve etkili bir CV oluşturabilirsiniz.

Eylem Fiillerinin Önemi

Öncelikle eylem fiilleri, iş ve hareket bildiren sözcüklerdir ve fiziksel veya zihinsel bir eylemi tanımlar. Ayrıca eylem fiilleri yapılan iş kadar yapana da vurgu yaptığı için öznenin de öne çıkmasını sağlar. Yani Cv’nizi eylem fiillerle oluşturarak hem kendinizi hem de yaptığınız işi vurgulamış olursunuz. Bu da size diğer adaylar arasından öne çıkmanızı sağlayacak bir avantaj fırsatı sunabilir.

CV’de Neden Eylem Fiiller Kullanılmalı?

Çoğu aday CV’lerinin nasıl bir dille yazıldığına çok dikkat etmeyip içeriğine önem vermektedir. Ancak her ne kadar CV’nin içeriği en önemli şey olsa da CV’nin görseli ve nasıl sunulduğu da bir o kadar önemlidir. Eylem fiillerini kullanarak da CV’nize bu özeni gösterebilirsiniz. Özellikle eylem fiillerle oluşturmanızın 4 nedeni vardır. Bunlar şöyledir:

CV’nizi etkileyici gösterir

Cv’nizi yazarken yaptığınız işleri “çalıştım” ve “yaptım” gibi kulağa basit gelen fiiller yerine yaptığınız işi öne çıkaran “kolaylaştırıldı,” “değerlendirildi” ve “oluşturuldu” gibi eylem fiiller kullanarak yazınızın hem daha sofistike hem de daha profesyonel görünmesini sağlayabilirsiniz. Böylece hem sıkıcı ve tekrarlayıcı bir üsluptan kaçınmış hem de işverenin dikkatini çekmiş olursunuz.

CV’nizin tamamının okunmasını sağlar

İnsan kaynakları uzmanları CV’nin kayda değer olup olmadığını sadece birkaç saniye CV’ye göz atarak anlar. Bu nedenle CV’nizin devamının da okunması için işverene CV’nizin daha fazla zaman harcamaya değer bir yazı olduğunu göstermelisiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu da eylem fiilleri kullanmaktır çünkü eylem fiilleri okuyucuya hemen bilgi sağlar. Böylece insan kaynakları uzmanı sizin CV’nizin donanımlı ve etkileyici olduğunu görerek daha fazla vakit harcamak isteyecektir.

Sektöre hakim olduğunuzu gösterir

Cv’nizi oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de deneyimlerinizi ve işe hakimiyetini Cv’de gösterebilmektir. Bunu en iyi sektöre özgü eylem fiilleri kullanarak gösterebilirsiniz. Böylece hem diğer adaylardan farkınızı ortaya koymuş olursunuz hem de işe yetkinliğinizi bir kez daha kanıtlamış olursunuz.

İşverenin hayal kurmasını sağlar

Her okunan şeyin zihinde bir karşılığı vardır ve zihin okunanları hayal ederek görselleştirmeye eğilimlidir. Eylem fiilleri ise bir eylemin yapılışını temsil ettiği için okunan zihne kolayca görselleştirme imkânı sunar. Eğer siz de özellikle sektöre özgü olan bir eylem kullanırsanız, insan kaynakları uzmanının sizi işi yaparken hayal etmesine yardımcı olursunuz. Böylece iş verenin aklında kalıcı hale gelirsiniz. 

Sonuç

Adayların çoğu CV hazırlarken sadece içeriğine odaklanır ve bu içeriğin nasıl sunulduğuna dikkat etmez. Ancak işe alımda CV’nin içeriği kadar nasıl göründüğü de önemlidir. Bu nedenle siz de cümlelerinizi eylem fiillerle kurarak CV’nizi etkili yapabilir, işvereninize sektöre olan hakimiyetinizi gösterebilir ve CV’nizi daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Bu sayede de işe alınma şansınızı artırabilirsiniz.