COVID-19 Salgını Bu Çalışmayla Erkenden Teşhis Edilebilecek

Bilim insanları, koronavirüs salgınını kolayca takip edebilmek için yeni çalışmalar yapmaya başladı.

Kanalizasyonların içeriğini analiz ederek insan davranışı ve halk sağlığı ile ilgili bilgileri ortaya çıkarmaya odaklanan bir bilim kolu vardır. Atıksu bazlı epidemiyoloji (WBE) olarak bilinen bu teknoloji, dünyadaki yetkililer tarafından yaygın olarak kullanılan çok değerli bir araç haline geldi ve şimdi bilim insanları koronavirüs salgınlarını izlemek için bunu kullanmak istiyor.

Aslında WBE, bilim insanlarının kanalizasyon tesislerinden alınan numuneler üzerinde kimyasal analizler yaptıkları bir süreçtir. Bazı metabolitlerin varlığı, örneğin hükümetlerin bir nüfusun uyuşturucu kullanım alışkanlıklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için toplumlarda yasadışı madde kullanımının yaygınlığını gösterebilir.

Bu, WBE’nin dünya çapında kullanılmasının birincil yolu olmaya devam etmektedir. Ancak bundan çok daha fazlasını sunabilir. Bilim adamları, laboratuardaki örnekleri analiz etmek için zahmetli bir süreçten ziyade numunelerin içeriğini daha fazla verimlilik için ortaya çıkaran tedavi planlarına sensörlerin kurulabileceğini umuyorlar.

Bu alanda ekip liderliğini Cranfield Üniversitesi Su Bilimi Enstitüsü’nde öğretim üyesi olan Dr. Zhugen Yang yürütmektedir. Yang, mikropların hareketini izlemek ve salgın hastalıklarını erkenden tespit edebilmek için en yeni biyomedikal ve kimya tekniklerini bir araya getiren bir ekibe liderlik ediyor. Dünyadaki birçok bilim insanı gibi o ve ekip şimdi dikkatlerini COVID-19’a çevirdi.

Kanalizasyon verilerinden COVID-19 analizi

Yang, “İnsanlar asemptomatik enfeksiyon durumunda olduğunda veya enfekte olup olmadıklarından emin olmadığında kağıt analitik cihazlarla tarama yapılabilir. Bu da toplumun geçek zamanlı olarak hızlı tarama ile kanalizayson analizi yapılıp COVID-19 taşıyıcılarının olup olmadığı belirlenebilir. Böylece çok hızlı bir şekilde önlemler alınabilir” dedi. Ayrıca Yang, “COVID-19 bir toplulukta WBE aracılığı ile erkenden izlenebiliyorsa patojen yayılımını ve halk sağlığı için tehdit en aza indirilebilir. Böylece erkenden etkili bir müdahalede bulunulabilir” ifadelerini kullandı.

Zang ve ekibinin üzerinde çalıştığı kağıt bazlı sensörler arıtma tesislerinde ve kanalizasyon sistemine giden dışkıda COVID-19’un biyobelirteçlerini almak için kullanılacaktır. Katlandıkça ve açıldıkça, sensör patojenlerin nükleik asitlerini filtreler. Bu da daha sonra belirli enfeksiyonların varlığını ortaya çıkarmak için önceden yüklenmiş reaktiflerle reaksiyona girer. Sonuçlar çıplak gözle görülebilir. Numune testi pozitif olduğunda yeşil bir daire olarak ortaya çıkar. Ekip, COVID-19’u çok fazla sorun yaşamadan tespit etmenin mümkün olabileceğini belirtiyor. Böylece virüsün enfekte olmuş insanların dışkısından ve idrarından izole edilebildiğini ve doğru ortamda günlerce hayatta kalabileceğini gösteren diğer araştırmalarla değiştirilebileceğini düşünüyor.

Yang, “Kavramsal kanıt ve atık sudaki genetik materyali test etmek için bir kağıt cihaz geliştirdik. Bu da adaptasyon ile enfeksiyon testi için açık bir potansiyel sağlıyor. Bu cihaz düşük maliyetli ve uzman olmayan insanların da kolaylıkla kullanabileceği bir cihaz. Bu sensör yakın gelecekte devreye alınırsa, cihazın toplum sağlığının eksiksiz ve anında verilerini sunabileceğini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalışma Environmental Science & Technology‘de yayınlandı.

Kaynak

https://newatlas.com/medical/paper-based-sewage-sensors-track-community-outbreaks-covid-19/