Çölde su bulmak mümkün mü?

mof

Belki ilginç gelecek fakat havadan su toplayan cihaz sayesinde çölde su bulabiliyoruz.

İklim değişikliği sebebiyle yeterince yağış almayan bölgelerde susuzluk sorunu görülmektedir. Bu soruna karşı farklı farklı çözüm yolları geliştirilmektedir. Bu çözüm yollarından bir tanesi de MOF-801 cihazı.

Daha önce atmosferden az enerjiyle su toplamak üzere geliştirilen cihazlar nem oranının %50’nin altında olduğu bölgelerde çalışmakta güçlük çekerdi.Yeni cihaz ise özel bir malzeme sayesinde nem oranının %20 gibi düşük olduğu bölgelerde bile havadan su toplayabiliyor.

Buna benzer kristal yapılar havadan su çekme eğilimine sahip.

Organik bir moleküle bağlı elektrik yüklü metal atomlarından metal-organik çerçeve adlı malzeme sınıfına ait MOF-801,mikroskobik süngersi gözeneklerden bir ağ oluşturuyor ve bu yapı su buharı gibi gazları hapsediyor. Oda sıcaklığında bulunan su buharı gözeneklerde toplanıyor sıcaklık yükselince su gözeneklerden uçuyor.

Geliştirilen prototipte bakır köpükle karışık halde bir MOF-801 tabakası bulunuyor. Cihaz gölgedeyken bu tabaka havadan su çekiyor. Doğrudan güneş altına konunca tabaka ısınıyor ve su buharı alttaki bir hazneye geçiyor. Burada bir yoğunlaştırıcı olarak suya çevriliyor.

Şuan için cihazın prototipi sadece bireysel kullanıma uygun olsa da toplu kullanıma uygun üretilebilmesi de mümkün. Kullanılan malzemenin kolay ulaşılabilir olması da avantaj sağlamakta. ,