Çocuğunuzla birlikte büyüyen Origami Elbise!

Petit Pli Haber Manşet

Londra merkezli tasarımcı Ryan Yasin, havacılık mühendisliği alanında aldığı eğitimi, bebekler için uygun sürdürülebilir giysi geliştirmek için kullandı. 24 yaşındaki tasarımcı Origami‘den esinlenerek tasarladığı ve bebeklerin büyümesine bağlı olarak genişleyen, dayanıklı bir katlanmış kumaştan yapılmış bu bebek elbiseleri serisi ile prestijli James Dyson ödülünü kazandı.

24 yaşındaki genç tasarımcı Ryan Yasin

24 yaşındaki genç tasarımcı Ryan Yasin

Genç tasarımcı Ryan Yasin, giyim endüstrisinde sürdürülebilirliğin olmamasına dikkat çekerek bu fikrin yeni doğan yeğenine satın aldığı giysilerin ne kadar çabuk küçük kaldığına şaşırarak çıktığını söyledi. Havacılık mühendisliği eğitimi sırasında öğrendiği bilimsel ilkeleri göz önüne alarak da bu tasarım harikası malzemeyi geliştirdi.

Londra’da lisansüstü eğitimine devam eden Yasin, Petit Pli adını verdiği elbise serisini “dünyanın en gelişmiş çocuk giysileri” olarak adlandırmayı hedefliyor. 3 aydan 3 yıla kadar olan yaş grubuna uygun, su geçirmeyen, makinede yıkanabilen ve geri dönüşümlü olan tüm giysiler belirgin katlanmış hafif kumaştan yapılmış.

Kıyafetler 3 ila 36 aylık bebeklerde giyilebiliyor

Origami kıyafetler 3 ila 36 aylık bebeklerde giyilebiliyor

Çoğu çocuk, ilk iki yılda 7 beden büyür. Aviva’nın yakın tarihli bir araştırmasına göre ebeveynler, çocuğu üç yaşına gelene kadar kıyafetlerine ortalama 2.000 £ harcıyor. Bebeğin her ayına göre ayrı ayrı alınan yeni giysiler ebeveynlere, sınırlı kullanım süresinin yanı sıra yüksek maliyet de getiriyor. Ayrıca konfeksiyonların seri üretim atıkları, su tüketimi ve karbon emisyonu yoluyla çevre üzerinde de büyük baskı oluşturuyor.

Yasin, bebeklerin ilk büyüme aşamalarını geçmeleri için dayanıklı ve pratik giysileri modellendirebilmek için teknolojiyi tekstille birleştirdi. Şimdiye kadar tasarladığı tulum, pantolon ve taçlar, efsanevi Japon tasarımcı Issey Miyake tarafından rağbet gören kıyafetlerin küçük versiyonlarına benziyor.

Bilim ve Tekstil bir araya getirildi

Petit Pli, negatif Poisson oranını kullanarak çalışıyor. Uzatıldığında, bu orana sahip malzemeler (oksetikler olarak bilinir) kalınlaşır ve aynı anda iki yönde genişleyebilir. Bu bilim yasası stentlerde ve biyomedikal implantlarda zaten kullanılıyor.

Yasin bugüne kadar Petit Pli için 500’ün üzerinde prototip geliştirdi ve potansiyel yatırımcılar ile görüşmelere devam etmek ve işi genişletmek için 2.000 £’luk James Dyson ödül parasını kullanmayı planlıyor. Ayrıca büyük bir İngiliz perakendecisi ile görüşmelerde bulunduğunu ve ilk elbiselerin İngiltere’de önümüzdeki aylarda satışa çıkacağını ümit ediyor.

“Ödül parası ek bir bonus ama nasıl kullanacağımı biliyorum. Ar-Ge’yi desteklemenin yanı sıra, Petit Pli’yi bir sonraki seviyeye götürecek disiplinler arası bir uzman ekip oluşturmamda yardımcı olacaktır.” – Ryan Yasin

Yasin, sürekli pileleme kullanarak Petit Pli’deki oksetik özellikleri yakalamış. Elbisedeki katlar, katlanarak ya da genişleyerek çocuğun içinde hareket etmesine izin verecek şekilde her iki yönde de hareket ediyor. Uygulanan ısıl işlem, yıkama çevrimi boyunca bile bu özellikleri kalıcı tutuyor. Elbiseler uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanmış ve cebe sığacak kadar küçük boyutlara katlanabiliyor.

Genç tasarımcı giysileri rekabetçi fiyatlarda tutmayı hedeflediğini de belirtti.