Climate Now iklim değişikliği ile ilgili açıklamalarda bulundu

Climate Now iklim değişikliği

Climate Now iklim değişikliği konusunda önemli açıklamalarda bulunarak insanları uyardı ve çeşitli ilginç raporlar paylaştı.

İklim değişikliği, son zamanlarda etkisini gittikçe arttıran bir durum haline geldi. Öyle ki son yıllarda küresel ısınma had safhaya ulaşırken hazırlanan bazı raporlar 2000’li yıllarda sıcaklık rekorlarının sık sık yaşandığını gösteriyor. Örneğin 20. yüzyılda sıcaklık rekoru kırmak oldukça nadir yaşanan bir durum iken 21. yüzyılda yıllar ilerledikçe sıcaklık rekorlarında da bir artış meydana geldi. Climate Now, yaptığı açıklamalarda küresel iklim değişikliğine dikkat çekiyor.

Climate Now iklim değişikliği verilerini paylaştı

İklim değişikliği ile ilgili çeşitli paylaşımları ile bilinen Climate Now, hazırladığı bir raporda Avrupa ile ilgili çeşitli bilgiler paylaştı. Paylaşılan bilgilere göre Kasım ayında kaydedilen sıcaklık ortalaması 1981 ile 2010 yılı arasındaki ortalamaya göre 0.8 derece daha yüksek çıktı. Sonbahar mevsimi değerlendirmesi yapıldığında ise ortalama sıcaklığın normale göre 1.9 derece daha yüksek olduğu görüldü.

Climate Now iklim değişikliği

Bazı istatistiksel grafikler paylaşan Climate Now, paylaştığı bir veride küresel ölçekte hava sıcaklığı anomalisini paylaştı. Sıcaklığın normaline göre ortalama kaç derece fark attığını gösteren bu grafikte 1980-2020 yılları arası yer aldı. Verilere göre 1980-2000 yılları arasında sıcaklık değerleri mevsim normallerinin altına düşerken 2000-2010 yılları arasında genellikle daha sıcak geçiyor. 2010-2020 yılları arasında ise sıcaklıklar mevsim normallerinin oldukça üzerinde yer alıyor ve mevsim normallerinin altında geçen herhangi bir yıl bulunmuyor.

Aynı grafiği Avrupa için de paylaşan Climate Now iklim değişikliği konusunda çarpıcı veriler gösteriyor. Avrupa’da 1980-2000 yılları arası genel olarak mevsim normallerinin altında geçerken 2000-2020 yılları genellikle mevsim normallerin üzerinde geçiyor. Bu durum dünyada sıcaklıkların ne kadar artış yaşadığını gösteren bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

2020 yılının Kasım ayında dünya genelindeki sıcaklık anomalisini de paylaşan firma, özellikle Sibirya ve Kuzey Kutbu’nun normalin 16 derece ve üzeri sıcaklıkta geçtiğini gösteriyor. Ülkemizde ise batı kesimler mevsim normalleri ve altı iken doğu kesimler mevsim normallerinin üzerinde çıkıyor. Firma, küresel iklim değişikliğinin daha fazla doğal afete yol açtığını belirtiyor.