Çin’den Dev Radyo Teleskopu

radyo teleskopu

Worlds-Largest-Radio-Telescope-under-Construction-1

İnşasına 2011 yılı mart ayında Çin’in güneybatısında Guizhou eyaletinin Pingtang bölgesinde başlanan teleskobun 2016 yılında açılışının yapılması bekleniyor. Faaliyete geçtiği takdirde şu an dünyanın en büyük teleskobu olan ABD’nin özerk bölgesi Porto Riko’daki Arecibo teleskobunun unvanını da elinden alacak. Adı FAST (Aperture Spherical Radio Telescope) olan bu teleskobun çapı 500 metre. çevresi ise 1.6 km. Şu an dünyanın en büyüğü olan Arecibo ise 306 metre çapında.

Teleskobun aynasında 4,450 adet üçgen şekilli panel monte edilecek ve bu hassasiyeti sayesinde 1000 ışık yılı uzaklıktaki iletimleri bile algılayabilecek.

Bunun dışında teleskop;

– astronomik fenomenleri keşfedebileceğiniz örnekleri gözlemleme,
– çok uzak galaksilerdeki radyo sinyallerini algılama,
– dünya dışı akıllı yaşam arayışı.
– evrenin kökenine uzanan araştırmalar yapma gibi görevler üstlenecek.

Teleskobun inşasının başkanlığını yapan Nan Redong, teleskop ile ilgili şöyle konuşmuştu: “Radyo teleskop, evrenden gelen beyaz gürültü içindeki anlamlı radyo mesajlarını dinleyen hassas bir kulağa benzetilebilir. Bu, bir fırtına sırasında ateş böceğinin çıkardığı sesi ayırt etmek gibi.

Çin’in bu dev proje için ayırdığı bütçe ise 110.328.309 dolar. Ülkemizde pek kimsenin uğramadığı bazı sehirlerdeki stadyumlara bile harcanan kaynağın aşağı yukarı 50-60 milyon civarında olduğunu göz önünde bulundurursak. bu tür heyecan verici haberleri niye hep yurt dışından aldığımızı da üzülerek anlamış oluruz…

Kaynak ;
https://en.wikipedia.org/wiki/Five_hundred_meter_Aperture_Spherical_Telescope
https://en.wikipedia.org/wiki/KARST