Çin uzay roketi dünya için büyük bir tehlike saçıyor

Çin uzay roketi

Çin uzay roketi dünya için büyük bir tehlike saçıyor olabilir. Uzaydan düşen bir parçanın nereyi çarpacağı henüz bilinmiyor.

Uzay savaşları, devletler arasında son zamanlarda gittikçe artmaya başlayan bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Devletler, uzayda etkin bir rekabete sahip olmak için uzay alanında çeşitli çalışmalar yapıyor ve bu alanda gelişmeye çalışıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, Avrupa ve Türkiye gibi pek çok yerde bu çalışmalar devam ederken Çin’in yaptığı bir hata bir yerleşim yerinin zarar görmesine sebep olabilir.

Çin uzay roketi dünyanın herhangi yerine çarpabilir

Çin, 29 Nisan’da uzaya bir roket gönderdi. Roket uzaya gönderildikten sonra bir kısmı bırakıldı. Bu parçalardan bazıları Dünya’ya kontrolsüz bir şekilde iniyor. Dünya’ya hızla yaklaşan roket parçalarının nereye çarpacağı ise henüz kesinleşmedi. Bu da uzmanları daha çok endişelendiren bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Çin uzay roketi

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Michael Howard, yaptığı açıklamada Çin’in fırlattığı roketin parçalarının nereye düşeceğinin şimdiden net bir açıklaması olmadığını, roket parçalarının düşmesine saatler kala ancak parçaların düşecek olan yerinin tespit edilebileceği açıklanıyor.

22 ton ağırlığında bulunan roketin parçalarının uzunluğu 30 metre olarak belirtiliyor. Roketin henüz nereye düşeceği bilinmiyor olsa da uzmanlar tarafından yapılan tahmine göre roketin parçalarının düşeceği yerler arasında New York, Madrid, Şili, Yeni Zelanda ve Avrupa bulunuyor. Çin’in roketi hakkında yapılan bir diğer açıklama roketin parçalarının 8 Mayıs’ta dünyaya ulaşacağı. Henüz net olarak bir açıklama yapılmasa da önümüzdeki zamanlarda roketin parçalarının nereye düşeceği belli olacak.

Çin’in uzay roketi ile ilgili yapılan bir diğer açıklama Jonathan McDowell tarafından geldi. Kendisi Çin’in daha önce de bu tür olaylar yaşadığını belirtti. Long March-5B olarak adlandırılan bu roket, büyük metal parçalardan oluşuyor. Daha öncesinde kontrolsüz bir şekilde düşen parçalardan bazıları atmosfere hızla girerken yanmıştı fakat bazı parçalar da Fildişi Sahili’nde bazı binalara zarar vermişti. Şu ana kadar bu olaylardan ötürü yaralanan veya ölen kimse olmadı.