Çin CES 2016’da İnsanlı Drone Tanıttı

ehang_184

ehang_184

CES 2016 -“Consumer Electronics Show”- fuarında her yıl olduğu gibi bu yıl da bolca ürün ve yeni teknolojilerin tanıtımı yapıldı.Şüphesiz fuarın en dikkat çeken ürünleri dronelar oldu.

Kafelerde garson gibi kullanımdan, profesyonel fotoğraf çekimlerine, güvenlikten, kargoya birçok alanda kullanım alanı bulunan drone hızla büyüyen bir piyasaya sahip. Ve dronelar her geçen gün kullanım alanlarına bir yenisini daha ekliyor.

Çinli drone üreticisi Ehang şirketi, CES 2016 da tanıttığı insan taşıyabilen modeli Ehang 184 ile bütün dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Ehang 184 sekiz elektirikli motora sahip ve içerisinde bulundurduğu GPS sayesinde sürüşü otomatik olarak kendisi yapabiliyor. Yolcunun tek yapması gereken drone kokpitinde bulunan tabletten gideceği adresi belirlemek. Tek yolcu kapasitesine sahip olan droneda şimdilik yanınıza yük alarak sadece el bagajı ya da sırt çantası alabilirsiniz. 100 kilogram taşıma kapasitesine sahip drone mevcut sarjı ile 23 dk uçuş yapabiliyor ve şarj edilmesi de yaklaşık iki saat sürüyor.

En fazla 11.000 feet irtifaya çıkabilen Ehang 184, 1000 ila 1600 feet yükseklikte uçabilecek kapasitede programlanacak. Olası bir tehlike durumunda drone, kendisini güvenli uçuş moduna alıyor ve yolcusunu en yakın uygun yere güvenli bir şekilde indiriyor. Şimdiye kadar 100 tane deneme uçuşu yapıldı ve Ehang 184 bunların hepsini başarı ile tamamladı.

İnsansız hava araçlarının kullanımında bile henüz yasal sınırlar çoğu ülkede belirlenmediğinden, insan taşıyabilen drone için hukuki engellerin ne zaman kalkacağı net değil. Bu yüzden Ehang 184 de seri üretime ne zaman geçileceği de belli değil. Seri üretimi ne zaman geçileceği henüz net olmadığından da maalesef kısa vadede Ehang’ı semalarımızda görmek mümkün olmayacak.

Kaynak ;

youtube.com/watch?v=IrPejpbz8RI

phys.org/news/2016-01-chinese-drone-maker-unveils-human-carrying.html