Çelik Jant ve Alüminyum Jant Nedir? Farkları Nelerdir?

jant-

Günümüz otomotiv sektörünün büyük bir kısmını kaplayan jant sektörü dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla gelişmeye devam ediyor. Ülkemizde özellikle Ege’de faaliyet gösteren büyük firmalar (CMS, Maxion Wheels gibi) günlük ürettikleri jant adetleri ve sattıkları markalarla oldukça dikkat çekiyor. Yılda yaklaşık 4 milyon jant üretmeyi başaran CMS’nin anlaşmalı olduğu bazı markalar şöyle: Renault, Fiat, Alfa Romeo, Bentley, Volkswagen, Toyota, Dacia ve General Motors. Bu tarz firmaların ikiye bölünmüş alanları olup biri Çelik Jant üretimi yaparken diğeri ise Alüminyum Jant üretimi yapmaktadır. Peki jant üretim prosesler ve malzeme açısından bakıldığında, Çelik ve Alüminyum jantlar arasındaki farklılıklar nelerdir? 

Çelik jant

Çelik jantın üretim proseslerine baktığımız zaman Alüminyumdan tamamen farklı olduğunu göreceğiz. Öncelikle Çelik firmalara büyük rulolar halinde gelir ve halihazırda Türkiye’nin Çelik ithal ettiği belli başlı ülkeler şöyledir: Çek Cumhuriyeti, Almanya, Çin ve ülkemizde bulunan Erdemir fabrikası. Alüminyumun başlıca ithal edildiği yere ise tek başına Dubai diyebiliriz. Çelik jant iki parçadan (kasnak ve disk) olmak üzere iki parçanın birbirine kaynaklanmasıyla üretilir. Burada kullanılan kaynak türü ise kum altı kaynağıdır. Kaynak kısmı Çelik jantın can alıcı noktalarından biridir çünkü alıcı firmaların istediği oranda o diskin, kaynağın içine girmesi gereklidir. Eğer hatalı bir üretim olursa o jantın belli bir süre kullanımdan sonra diskin kaynaktan ayrılması ve kazaya sebep olması kaçınılmazdır.

Alüminyum jant üretiminde ise ergitilen Alüminyum kalıplara basılır sonrasında ise torna ve freze işleminden geçirilir. Alüminyumun birim fiyatı Çelikten fazla olduğu için geri dönüşümüne daha çok önem verilir. Hatalı bir ürün tekrar ergitilerek tekrar işlenir.

Alüminyum Jant

Ayrıca alüminyumun kendine has bir kokusu olduğundan üretim alanlarında az da olsa bir koku hakimdir. Peki, kalite ve fiyat bakımından incelediğimizdeki farklılıklar nelerdir? Dünyada hangisinin üretimi daha fazladır?

Dünyada Alüminyum jant kullanımına geçiş gitgide artmaktadır. Alüminyum daha pahalı olmasına karşın, alıcıların estetiğe ve performansa daha çok önem vermesinden dolayı kullanımı artmaktadır. Sertlik olarak değerlendirdiğimiz zaman tabiki Çelik daha sert ve dayanaklıdır ancak ağırlığı bakımından aracın performansını ve yakıt tüketimini artırdığından dolayı bir tık Alüminyumun gerisinde kalır. Ayrıca Çelik jantlar, kapaklarıyla beraber satıldığı için göze pek estetik gelmemektedir.