CATL, 4 tonluk elektrikli uçakta ultra yüksek yoğunluklu yeni pilini başarıyla test etti: Elektrikli uçaklar yakında mı?

CATL, ultra yüksek enerji yoğunluğuna sahip bataryasıyla donatılmış 4 tonluk elektrikli uçağın başarılı test sonuçlarını duyurdu. 2028’e kadar 2000 ila 3000 km menzil sunabilen 8 tonluk elektrikli uçakları hedefleyen CATL, bu alanda büyük adımlar atmayı planlıyor.

Dünyanın en büyük batarya üreticisi olan CATL, pilleriyle birçok elektrikli araca güç sağlıyor. Ancak, Çin merkezli devin hedefleri bununla sınırlı değil. Uzun menzilli elektrikli uçak vizyonunu gerçeğe dönüştürmeyi amaçlayan şirket, yeni ultra yüksek yoğunluklu bataryasıyla çalışan 4 tonluk elektrikli uçağı başarıyla test etti. CATL, 2028 yılına kadar 2000 ila 3000 km menzil kapasitesine sahip 8 tonluk elektrikli uçaklara güç sağlamayı planlıyor.

Klasik lityum iyon bataryaların iki katı yoğunluğa sahip olan bu yeni batarya, CATL tarafından Nisan ayında Şangay Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştı. 500 Wh/kg enerji yoğunluğuna sahip olan bu batarya, klasik lityum iyon bataryaların iki katı enerji yoğunluğu sunuyor. CATL, bu gelişmenin elektrikli yolcu uçaklarının önünü açacağına inanıyor.

CATL, elektrikli uçak projesinde Çin Ticari Uçak Şirketi (COMAC) ile iş birliği yapıyor. Geçen yaz, CATL sivil uçakların yanı sıra motor ve pervane gibi bileşenlerin tasarımı ve geliştirilmesi için bir havacılık birimi kurdu.

CATL Başkanı Robin (Zeng) Yuqin, elektrikli uçağın CATL’nin Yoğunlaştırılmış Pilini kullanacağını doğruladı. Zeng, CATL’nin yüksek enerji yoğunluğuna sahip bataryalarının uzun menzilli uçuşlar için yeterli güce sahip olduğunu ve özel ve ticari jetler için uygun hale geldiğini belirtti.

2024’ün ilk çeyreğinde, batarya pazarında %37 pazar payıyla lider konumda bulunan CATL, ikinci sırada %15 pazar payıyla BYD yer alıyor. Tesla, BMW, Mercedes-Benz ve Volkswagen gibi birçok otomobil üreticisine batarya sağlayan CATL, Almanya, Tayland, Macaristan ve Endonezya’da 6 batarya üretim tesisi işletiyor ve ABD’de Tesla ve Ford ile ortak iki tesis daha inşa etmeyi planlıyor.