Buz Tutmuş Camlar İçin Isıtmalı Silecek

Kışları oldukça soğuk ve kar yağışı alan bir yerde yaşıyorsanız ve bir arabanız varsa soğuktan buz tutan camlar sizin için her zaman problem olmaktadır. Çoğu zaman kar yağan bir gecenin sabahında evlerinin önünde arabalarının ön camlarını kapatan buzları temizlemeye çalışan insanlar görürüz. Hatta bu işlemler için özel olarak üretilmiş aparatlar bile vardır. Soğuk aylarda bizlerin işlerini kolaylaştıran bir takım malzemeler vardır. Kış lastikleri bunlardan biridir. Soğuk olduğunda yolu daha iyi tutmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Kışları hepimiz için problem teşkil eden bir diğer problem ise camların buz tutmasıdır. Araç içinde soğuk ortamda camdaki buzun açılmasını beklemek bir yana camdaki buzu kırabilmek için de oldukça çaba sarf ederiz. Ünlü otomobil firması olan Lincoln ise yaptığı ısıtmalı silecek geliştirmesiyle bu probleme son verecekmiş gibi görünüyor.

Bilindiği üzere normal sileceklerin çalışma prensipleri, camların önünde bulunan küçük mekanizmalardan püskürtülen sıvıların yardımıyla camların temizlenmesidir. Ancak kış aylarında buz tutan camların temizlenmesi mevcut silecekler ile pek mümkün olmamaktadır. Soğuk bir kış günü eğer aracınızın camları buz tuttuysa yola çıkmadan en az 15 dakika önce aracınızın buzlarını kırmaya başlamamız gerekmektedir. Buz tutan camların buzlarını açabilmek içinse buz kırıcılar kullanılmaktadır. Buzları kırabilmek için aracınızın bagajında çeşit çeşit üretilen buz kırıcılarından birini barındırmanız gerekmektedir. Ancak Lincoln firmasının üretmiş olduğu ısıtmalı silecek sistemi, diğer otomobil firmalarını da harekete geçirirse buz kazıma aparatlarına elveda diyebileceğiz.

Yeni Nesil Isıtmalı Silecek

Lincoln firmasının üretmiş olduğu Aviator model araçlarına ısıtmalı silecek eklemiştir. Bu ısıtmalı silecekler aracın camları buz tuttuğunda cama sıcaklık vererek buzların erimesini sağlayacaklar. Sıcaklığında buzları eritmesinin ardından eski çalışma prensiplerine geri dönerek sürücülerin görüşlerinin açılmasını sağlayacaklar. Yapılan testlere göre ise silecekler 4 dakika içinde 30 derece (86 fahrenheit) sıcaklığa erişebilmektedir. Araçlar için buz problemi tamamen çözülmüş sayılamaz ancak sürücülerin yola devam edebilmesi için görüşlerinin açılması oldukça kolaylaşacak.

https://www.youtube.com/watch?v=-6V_dollU7s

Araçlar için buz tutma problemi sadece ön cam için geçerli olmamaktadır. Ancak yola çıkabilmek için, buzları kırmak adına harcanan enerjiden ve beklenen süreden tasarruf etmek sürücüler açısından oldukça iyi olacaktır. Özellikle soğuk bölgelerde yaşayan insanlar için sabahları kazanılan her zaman oldukça önemlidir. Lincoln firmasının atmış olduğu bu adımın buz tutma problemini gündeme getirmiş olduğunu varsayarak, Lincoln Aviator alabilecek maddi gücü olmayanlar için problemin yakın zamanda çözülebileceğini ümit ettiriyor.

Kaynak

https://jalopnik.com/the-lincoln-aviator-has-heated-wiper-blades-but-let-me-1840554885