Bu jant neden kopmuş olabilir? [Video]

metal-yorgunluğu-jant-1

Aşağıdaki videoda, gayet iyi sportif özellikleri ile ön planda olan Honda S2000 marka aracın pistte yarıştığını izleyeceğiz. Fakat araç beklenmedik şekilde viraja girerken sol ön tekeri kopuyor ve toprak araziye giriyor. Bu durumun neden olduğunu anlamaya çalışacağız.

Bilindiği gibi her ürünün bir kullanım ömrü vardır. Henüz yeni alınmış olan bir jant ile uzun süredir kullanılan jant arasında sağlamlık farkı vardır. Uzun süre boyunca kullanılan jantlar mevsim şartlarına, aracın ağırlığına ve sürüş esnasındaki dinamikler nedeniyle farklı mekanik etkilere maruz kalırlar. Uygulanan bu mekanik etkiler sonucunda da belli bir zaman sonra alaşımda metal yorgunluğu meydana gelir. Yani eski bir jant boyanıp, cilalanıp yeni bir görünüme sahip olsa da artık yaşlanmış ve eski bir janttır. Bu sebeple ilk zamanlarda gösterdiği özellikleri artık göstermesi mümkün değildir.

Bu fotoğrafta aracın kırılan jantın bir parçasını inceleyebilirsiniz. İşaretle gösterilen çatlaklar alaşımın yorgunluğunun bir belirtisidir.

Eski bir jant alırken ya da hali hazırda kullandığınız jantlar muhakkak büyük bir titizlikle kontrol edilmelidir.

Videolardan birincisi kısaltılmış bir video ve kazanın oluşumu ve sonucuna odaklanıyor. Bu nedenle kaza öncesindeki sürüş ile ilgili çok fazla bilgi bulunmuyor. Ancak ikinci video izlenirse yaklaşık 2 dakika boyunca aracın sert ve agresif bir şekilde kullanıldığı görülebilir. Her ne kadar jantın kopması normal bir durum olmasa da kullanım tarzının bu durumda büyük payı vardır. Ayrıca videonun sonunda belirtilen detay resimlerinde jantlarda metal yorgunluğu yaşandığı açıkça belirtilmiştir. Sonuç olarak metal yorgunluğu yaşayan jant agresif ve sert kullanımının da etkisi ile kopmuştur.

Videolardan ilki kazanın oluşumuna odaklandığından dolayı kaza öncesindeki sürüşle ilgili bir detay yok. İkinci video ise aracın ne kadar sert ve agrasif kullanıldığını gösteriyor. Jantın kopmasında aracın bu tarz kullanılmasının da büyük bir payı vardır.

Videoların altındaki fotoğraflarda da kırılan parçaları daha yakından inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak metal yorgunluğuna maruz kalmış jant, agresif ve sert kullanımın da etkisiyle kopmuştur.

Eklemek istediğiniz bir şey varsa lütfen siz de yorum kısmında belirtin. Yazıyı hazırlamamda yardımcı olan sekizsilindir.com websitesinde teşekkürler.