Breakthrough Starshot Projesi Nedir?

2016 yılında ünlü fizikçi, Stephan Hawking ile Rus milyarder Yuri Milner ve bir grup bilim insanı ile birlikte Breakthrough Starshot projesini kamuoyuna duyurdular. Hedef, güneş sistemine en yakın olan ve 4,37 ışık yılı uzaklıktaki Alpha Centauri yıldız sistemine robotlar göndermek. Projenin hayata geçirilme ve robotların Alpha Centauri’ye doğru yola çıkması için 20 yıl sürecek bir çalışma gerekecek, robotların Alpha Centauri’ye ulaşması da 20 yıl kadar sürecek.

Uzaya gönderilecek nanocraftlar saatte 160 milyon kilometre hıza ulaşırlar. Bu sayede Mars’a bir saatten az bir sürede, Plüton’a ise birkaç günde ulaşırlar. Nanocraftlar iki parçadan oluşuyor. Bunlardan biri starchip, diğeri ise Lightsail.

Starchip, yaklaşık 2x2cm ebatlarında fonksiyonel bir nano bilgisayar. Üzerinde kamera, çeşitli sensörler, enerji kaynağı ve iletişim araçları bulunuyor.

elektronik eşyalar içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Lightsail, süper hafif ve süper sağlam bir yelkenli. Dünya’dan gönderilen 100 gigawatt lazerler sayesinde ışık hızının yüzde 20’si oranında itiş gücü sağlayacak.