Bot Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Ayakkabı ve bot seçimi sadece modeller dikkate alınarak yapılmamalı. Ayak sağlığı ile birebir ilgili olan ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Ayak parmaklarınızı rahatlıkla ayakkabı içerisinde oynatabiliyor olmanız gerekir. Bot modelleri için de aynı durum geçerli. Ayak parmaklarınızı sıkıştıran bir bot modeli ayak sağlığınızı ciddi düzeyde bozabilir. Çünkü kan dolaşımının önleyebilen bu durum zamanla farklı sağlık sorunları yaşanmasına sebebiyet verebiliyor.

Taraklı ayaklara sahip olanlar kendilerine uygun bir ayakkabı ve bot bulmakta güçlük çekebiliyor. Çoğu zaman botların üst kısımdan ayakları sıkıştırması nedeniyle bir numara büyük ayakkabı tercihinde bulunmak durumunda kalabiliyorlar. Her ne kadar bir numara büyük bir bot ya da ayakkabı seçimi yapmak pek sağlıklı bir tercih olmasa da taraklı ayaklara sahip olanlar için bu durum bir zorunluluğa dönüşebiliyor. Bu durumda kalıbı daha geniş olabilen ayakkabı ve bot modellerine yönelmek ya da buçuklu numaraya sahip olan ayakkabılar arasından seçim yapmak da alternatifler arasında yer alıyor.

Bot seçimi yaparken öncelikle parmaklarınızın sıkışmadığından emin olmalısınız. Aynı zamanda ayağınızın taban bölümüne çok fazla baskı uygulamayan bir bot modelini seçmeniz gerekiyor. Sivri burunlu tasarımlar her ayak yapısına uygun olmayabilir. Bu nedenle ayağınızın yapısını da dikkate alarak model seçimi yapmalısınız. Ayakkabı ve botların hafifliği de önem taşıyan unsurlar arasında yer alıyor. Ağır malzemeler ile dizayn edilen modeller gündelik hayatınızda ya da uzun süreli kullanımlarda rahatsızlık verebilir.

Yanlış Ayakkabı Seçimi Ayak Sağlığını Nasıl Etkiler?

Hatalı bot seçimi ayaklarınıza 4 farklı noktadan baskı yapar. Bu durum ayağınızın kemik yapısını zamanla bozmaya başlayabilir ve ciddi ağrıları da beraberinde getirir. Aynı zamanda bot seçiminin yanlış yapılması özellikle kılcal damarlar üzerinde baskı oluşmasına neden olur. Kılcal damar yapısının bozulması ile devam eden bu süreçte deri soyulmaları görülebilir. Kabartılar ve soyulmalar olması ayaklarınızın yanlış ayakkabıdan olumsuz etkilenmesi nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Bunun nedeni ayaklara 4 yerden uygulanan baskı nedeniyle damarların kılcal damarlara yeterince kan taşıyamamasıdır. Kılcal damarlar yeterince beslenemediği için yapılarında bozulmalar meydana gelir. Ayaktaki kan akışının baskılanması gün içerisinde uyuşukluk hissinin oluşmasını da sağlar. Bir süre sonrasında ise ağrı ve sızı oluşumu meydana gelir. Özellikle ayakların iç yan bölümünde, parmakların başladığı yerde bulunan kemiklerde ağrı oluşmasının en yaygın nedeni ayak damarlarının baskılanmasıdır.

Bot seçiminizi kaliteli malzemelerle üretilmiş ürünler arasından yapmanız da büyük önem taşıyor. Kalitesiz malzemeler ayaklarda sedef, egzama ve pişik gibi pek çok sorunu beraberinde getirebilir. Bunlarla birlikte ayaklarda kötü koku oluşumu da sıklıkla meydana geliyor. Kalitesiz üretimlerden uzak durmalı ve tercihinizi her daim güvenilir markaların bot modelleri arasından yapmalısınız. Piyasanın çok altında fiyatlara satılan bot modelleri kalite bakımından şüphe uyandırmalı!

Kaynak: https://www.greyder.com/erkek-bot