Boston Dynamics ve Otto Motors Tarafından Gelişirilen Depo Robotları

Bostan Dynamics ve Otto Motors şirketleri geleceğin depo ve ambar çalışanlarını beraber geliştirmekteler. Mobil uygulama robotlarında dünya lideri olan Boston Dynamic ve mobil otonom robotlarında dünya lideri olan Otto Motors şirketlerinin beraber çalışması, gelecekteki iş hayatına ışık tutmaktadır. Yayınlanan Boston Dynamics’e ait bu youtube tanıtım videosunda Boston Dynamics şirketi tarafından geliştirilen robot, Otto Motors tarafından geliştirilen otonom mobil robot üzerine kutuları istif ediyor.

Geçen yıl Boston Dynamics, Handle ismini verdiği robotu ve Pick Computer Vision isimli sistemi ile depoya esnek ve hareketli otomasyon teknolojisini ekleme çabalarını açıkladı. 2019 yılında Boston Dynamics tarafından yeni nesil depo robotlarının prototipi olarak ortaya çıkan bu çevik robot, kutuları otonom olarak seçebilir ve palet ve kamyonlara yükleyip, boşaltabilir. İşlem sırasında, robotun kolu 3 metreye kadar ulaşabilir ve 15 kg kaldırabilir. Ayrıca yaklaşık 11 km/h civarında da hakeret hızına sahip.

Geçen yıldan bu zamana ekip, Pick’in kutu algılama yazılımını Handle robotuna entegre etti. Aynı zamanda bu yazılım dünyanın dört bir yanında yer alan endüstriyel robotik çalışma hücrelerine de entegre edildi. Handle robotu, geçen yıl kavram tanımlama sürecini tamamladı ve lojistik alanını daha da otomatikleştirmek için OTTO Motors ile çalışmaya başladı.

Geleceğin Depo Sistemleri

Boston Dynamics ürün mühendisliği Başkan Yardımcısı Kevin Blankespoor , daha esnek bir depo otomasyon çözümü sağlamak için dağıtım merkezleri oluşturan ayrı cinsten bir robot filosunun konsept gösterisinin bir kanıtı oluşturduklarını belitmiştir. Müşterilerinin beklediği oranları karşılamak için Handle’ın yeteneklerini genişletmeye çalışmaktadırlar. Ayrıca depo uygulamaları için Otto 1500 gibi diğer robotlarla etkileşimlerini optimize etmeye devam ettiklerinin de altı çizilmiştir.

Boston Dynamics tarafından yayınlanan tanıtım videosu.

CTO ve Otto Motors’un kurucularından ve aynı zamanda mekatronik mühendisi olan Ryan Gariepy, endüstriyel alanda depolar içerisinde uzun süreçler alan mal taşınmasına odaklanmak ve daha da kolaylaştırmak için Otto 1500 gibi önemli işler yapan otonom taşıtı geliştirdiklerini belirtmiştir. Ayrıca Boston Dynamics gibi önemli bir şirketle çalışmanın kendilerine oldukça mutluluk verdiğini belirtmiştir. Gariepy ve ekibi alanlarında lider olmalarının, teknolojilerini bambaşka alanlarda kullanabileceklerine imkan sağladığını da vurgulamıştır.

Boston Dynamics ve Otto Motors, ürünlerini 9-12 Mart tarihleri arasında tedarik zinciri, üretim ve dağıtım otomasyonu için önde gelen bir ticaret fuarı olan Modex’te tanıtacak.

Kaynak

https://newatlas.com/robotics/boston-dynamics-otto-motors-robotic-warehouse/

https://www.bostondynamics.com/press-release-boston-dynamics-2020-03-03