Boeing’in Tasarladığı Uzay Aracında Yaşanan Sorunlar Testleri Aksattı

Bir uzay aracı üretmenin zor olduğu gerçeğini hepimiz biliyoruz fakat bir mürettebatı güvenli bir şekilde taşıyabilecek bir araç üretmek ise daha da zor bir görevdir. Bu amaç ile Starliner projesini başlatma kararı alan Boeing, bazı problemlerle karşılaşmakta. Daha önce bir çok sorunla yüzyüze gelen Starliner projesinin bütçesi 1,5 milyar dolar olarak belirlenmiş.

Geniş olanak ve bütçelere karşın şirketin son yaptığı denemelerde, bir felaketle karşılaşma durumlarında mürettebatı güvende tutacak olan protokollerin işlemedi görülmekte. Lansman iptal sistemi olarak isimlendirilen işlem, mürettebatlı bir uçuşun ilk adımlarında bir şeylerin ters gitmesi halinde devreye girmesi gerekiyordu. Mürettebat kapsülünü koruması gereken lansman iptal sisteminin, yapılan deneylerde çalışmadığı görülmüştür.

Lansman iptal sistemi, mürettebatın bulunduğu roketin trajik bir başarısızlığa uğraması halinde can kayıplarının önüne geçecektir. Bu sebeple doğru bir şekilde çalışması hayati bir öneme sahiptir. Maalesef Boeing için işler planlandığı gibi gitmedi ve sistem çalışmadı. Boeing yetkilisinin yaptığı açıklamada; “NASA ve endüstri ortaklarımızın yardımı ile kapsamlı bir soruşturma yürütüyoruz.” şeklinde konuştu. Ayrıca NASA yetkilileri sistemin neden çalışmadığını bulmak üzere olduklarını ve yaşananları doğal karşıladıklarını belirttiler.

Uzmanlar ise uçuş güvenliğini sağlamak ve riski olabildiğince en aza indirmek amacıyla bu kadar titiz testler yapıldığını ve yaşanan sorunların herhangi bir test programının doğal bir parçası olabileceğini belirttiler. Boeing’in NASA’ya sunduğu raporda ise, sorunu çözmek için Starliner uzay aracını önemli ölçüde tekrar inşa etmesinin gerekmediği söylendi. Boeing ve SpaceX şuanda NASA astronotlarını uzaya taşıyabilmek için uçuş sistemleri üzerinde çalışmalarını yürütüyor.