Blue Origin NASA şirketi hakkında itirazda bulundu

Blue Origin NASA

Blue Origin NASA ile SpaceX arasında yapılan anlaşma için itiraz başvurusunda bulundu. Bunun nedeni hakkında bir açıklama paylaştı.

Uzay teknolojileri, gelişmeye devam eden ve büyüyen bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de bu alanda çalışmalar sürüyor. NASA, SpaceX, Blue Origin ve daha birçok uzay ajansı birbirleriyle rekabet ederken firmalar zaman zaman dostluk içerisinde bir anlaşma yaparak beraber çalışabiliyor. Bunlardan birisi de NASA ve SpaceX’in yaptığı bir ortaklık anlaşması olarak karşımıza çıkıyor. Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin, ABD’nin uzay ajansı NASA için bir itiraz dilekçesi hazırladı.

Blue Origin NASA için itiraz başvurusu yaptı

NASA ve SpaceX, Ay’a gidecek olan astronotlar için iniş kapsülü hazırlarken bir taraftan Jeff Bezos’un firması ile uğraşıyor. Blue Origin, NASA ve SpaceX anlaşmasına itiraz için 50 sayfalık bir başvuruyu Hükümet Sorumluluk Ofisi’ne verdi. 50 sayfalık başvuruda özetle bu anlaşmanın neden itiraz edildiği hakkında bilgiler yer alıyor.

Blue Origin NASA

Blue Origin firmasının üst yöneticisi olan Bob Smith, bu kararın hatalı bir değerlendirme olduğunu düşünüyor. Firmaya göre NASA, SpaceX’in teklifinin teknik kısmını oldukça küçük düşündü ve avantajları yanlış değerlendirdi. NASA’nın bu tür hataları yapmasının alışılmadık bir durum olduğunu söyleyen Smith, şirketin yaptığı itirazı savundu. Blue Origin, hatalı satın almanın düzeltilmesini istiyor. Blue Origin’in yanı sıra Dynetics şirketinin de böyle bir itirazda bulunduğu belirtildi.

Artemis projesi hakkında

NASA tarafından düzenlenen Artemis projesi, Ay’a insanlı yolculuk olarak açıklanabilir. Projenin amacı, Ay’ın güney kutbuna iniş yapıp buraya yerleşmek ve temel oluşturmak. Güney kutbunun seçilmesinin nedeni ise burada keşfedilen su olarak yer alıyor. Bazılarına göre Artemis, Ay’a yerleşmenin yanı sıra Mars’ta koloni kurmanın da başlangıcı olarak görülüyor. Çünkü buraya gelecek olan insanlar Ay’a üs kurarak çalışmaya başlayacak. 2017’den beri devam eden proje için 2021, 2023 ve 2024’te uçuş yapılması planlanıyor. NASA, bu projeyi kendisinin yanı sıra pek çok uzay ajansı ile birlikte yapıyor.