Bilim insanları kemik dokusu kadar esnek şekil hafızalı implant geliştirdi

implant-rusya

Rusya Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları şekil hafızasına sahip, esneklik olarak kemik dokularına benzeyen bir alaşım geliştirdi. Sadece biyo uyumlu malzemelerden üretilen alaşım, tıbbi implantların ömrünü ciddi bir oranda uzatabilir.

Son zamanlarda zarar gören kemiklerin yerine yapılan implanlarda insan vücudunda bulunan canlı dokularla uyumlu bir element olan titanyum kullanılıyor. Fakat titanyum implantlar, bir kemik kadar esnek değiller. Bu sebeple zaman zaman dezavantajları olabiliyor.

Vücuttaki biyolojik ve mekanik denge üzerinde olumsuz yönde etkilere sebep olan bu durum hücrelerin ölmesine neden oluyor. Bunun neticesinde de implant ile kemik arasındaki bağ yok oluyor ve gevşeyen implantın ise bir süre sonra değiştirilmesi gerekiyor.

Materials Science and Engineering dergisinde yayımlanan makaleye göre, Rusya Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi uzmanları Kanadalı meslektaşları ile iş birliğiyle buna benzer sorunlara karşı implantların daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak bir alaşım geliştirdi. Esnekliği kemik dokularınınkine benzeyen, şekil hafızasına sahip, niobyum, zirkonyum ve titanyumdan oluşan bu alaşım, insan vücudu gibi bir ortama daha önce üretilen implantlardan daha dayanıklı. 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak bu alaşımla istenilen şekilde ve biçimde implant üretilmesi de mümkün.

Kaynak:

https://tr.sputniknews.com