Bilim insanları, dünyanın ilk 3D yapay göz korneasını üretti

Yapay olarak insan organları geliştirmeye odaklanan bilim insanları, tıp alanında inanılması güç bir atılım yaparak dünyanın ilk 3D yapay göz korneasını üretti. Bu yöntemle hastanın gözü taranarak şekil ve boyutu ile eşleşen bir kornea hızlı bir şekilde basılabiliyor. Görme yeteneğini kaybeden hastalar bu sayede birkaç yıl içinde görme yeteneklerini tekrar kazanabilecek.

Düşük maliyete sahip bir 3D yazıcı ile üretilen ilk insan korneaları, İngiltere’de bulunan Newcastle Üniveersitesi’ndeki bilim insanları tarafından üretildi. Doku mühendisliği profesörü olan Che Connon, “Dünyanın her yerinde bulunan birçok ekip bu süreci mümkün kılmak için biyo-mürekkebi araştırıyor. Benzersiz jelimiz – aljinat ve kollajenin bir kombinasyonu – kök hücreleri canlı tutarken, şeklini koruyacak kadar sert, fakat 3D bir yazıcı ile üretilebilecek kadar yumuşak bir malzeme üretiyor. Bu, benzer bir hidrojel içinde oda sıcaklığında haftalarca canlı tuttuğumuz önceki çalışmamıza dayanıyor. Artık, hücrelerin ayrı ayrı büyümesi konusunda endişelenmeden kullanıcıların dokuları basmaya başlamalarına izin veren biyo-mürekkep içeren kök hücreleri kullanmaya hazırız.” şeklinde konuştu.

Kornealar, gözün dış katmanında önemli rol oynamaktadır. Korneaya bağlı hastalıklar ve yaralar nedeniyle 5 milyon insanın körlüğe maruz kaldığı tahmin ediliyor. Global çapta toplam on milyon kornea körlüğünü önlemek için ameliyat gerekiyor. Ancak transplantasyon için hazır kornealar eksik. Korneal distrofiler, enfeksiyon, inflamasyon veya diğer göz hastalıkları yaygın bir şekilde görülen kornea rahatsızlıklarından.

Kraliyet Ulusal Kör İnsanlar Enstitüsü, “Kornea yüzeyi çok hassastır. Birçok sinir ucu içermekte ve en küçük tüy parçasını veya kiri bile tespit edebilir. Kornea, göz ile dış dünya arasında bir set olarak hareket ederek, onu enfeksiyondan ve yaralanmalarda korumaya yardımcı olur. dedi.

Kornea görmemiz için çok önemlidir. Bilim insanları artık kök hücreler, kollajen ve aljinat asidinin sıvı bir karışımı olan sözde biyo-mürekkep formunda bir çözüm geliştirdiler. Sıradan bir 3 boyutlu yazıcı ile Newcastle bilim insanları, on dakikadan kısa bir sürede yapay bir insan korneası üretebildiler.

Kornea baskı yöntemi, transplantasyon için hazırda sınırsız kornea teminini sağlayabilir. Bir hastanın gözünü tarayan doktorlar, hastanın göz şekli ve boyutuna uyması için daha fazla ısmarlama kornealar üretebilir.

Profesör Connon, “3D kornealarımızla artık daha fazla test yapmamız gerekecek. Nakil için birkaç yılımız daha var. Yaptığımız şey, bir hastanın gözünden alınan koordinatları kullanarak kornea basmanın ve dünya çapında hastalıkla mücadele etmede büyük potansiyele sahip.” dedi.