Bilim İnsanları Daha İyi Hareket Kabiliyetine Sahip Yeni Bilek Protezi Üretti

Kalça eklemi ve dizlerin protezlerle değiştirilmesi işlemlerini sık sık duymaktayız. Ancak bilekler çok karmaşık eklemler olduğu için protez konusunda başka bir yerdedir ve diğer eklem protezleri kadar yaygın değildir. Yapay bilekler yine de var olsa da, Amerikalı uzmanlar tarafından açıklanan yeni bir bilek protezi bilek rahatsızlığı yaşayan insanları heyecanlandırıyor. Bu yeni protezin daha doğal bir hareket aralığı sağladığı ve eski protezlere göre daha uzun ömürlü olduğu iddia ediliyor.

KinematX Total bilek protezi adıyla geliştirilen cihaz, New York Özel Cerrahi Hastanesi’nden el cerrahı Dr. Scott Wolfe ve Brown Üniversitesi ve Rhode Island Hastanesi’ndeki Biyomühendislik laboratuvarının müdürü olan Dr. Joseph J. Crisco tarafından tasarlanmıştır. 30 yıllık bir kulanım ömrüne sahip olduğu belirtilen cihaz, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden de onay almıştır. Daha önce kullanılan protezlerde, en yaygın bilek hareketlerinin yalnızca iki düzlem üzerinde (yana doğru veya yukarı ve aşağı doğru) kullanılabileceği düşünülmüştü. Bundan dolayı yapay bilek protezleri daha önce bu yönlerden herhangi birinde hareket edecek şekilde tasarlanmıştır.

Daha Kullanışlı Bilek Protezi

Tek yönlü kullanılan bir bilek protezi.

Doktorlar bu düşünceyi sorgulayarak, doğal bir bileğin sık gerçekleştirdiği çeşitli hareketlerin aktiviteler sırasında nasıl hareket ettiğini incelemek için 3 boyutlu bir hareket analiz sistemi meydana getirdi. Top atma, çivi çakma veya bardağa su doldurma gibi hareketler yaparken, bileğin aslında her iki düzlem boyunca hareketleri birleştirdiğini belirlediler. Bu gözlem sayesinde daha önceki tek düzlem üzerinde meydana getirilen protezlerin neden başarısız olduğuna açıklık getirdiler.

Geleneksel bilek protezleri genellikle bileği bir seferde bir düzlemde hareket ettirmek için sınırlar ve bu da çevredeki eklemlere baskı yapar. Protez-kemik ara yüzündeki artan yükler genellikle protezin gevşemesine ve mekanik arızaya neden olur. Ek olarak, geleneksel protezler genellikle tenis veya golf gibi bazı aktivitelere geri dönmeyi zorlaştırır. Aynı anda hem yana doğru hem de yukarı ve aşağı hareket edebilen KinematX protezininin bu tür sınırlamaların üstesinden geldiği iddia edilmektedir. Amerikalı uzmanlar tarafından geliştirilen bu yeni protez de, tıpkı doğal sağlıklı bilekler gibi 360 derece hareket kabiliyetine sahip olabilecek. Tabi ki sağlıklı bir bileğin sahip olduğu hareket kabiliyetine sahip olmasa da, ona en yakın protez olacak.

Sonuç olarak, protez satışa sunulduktan sonra protezi kullanacak olan hastalar daha geniş bir hareket aralığını yeniden kazanabilecekler. Hareket alanının iki yönlü olmasından dolayı da protezin geleneksel protezlere göre daha başarılı olacağı tahmin ediliyor. Cihazın üreticisi olan Extremity Medical aracılığıyla protezin, insanların kullanımına sunulması planlarının yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Kaynak

https://newatlas.com/medical/kinematx-total-wrist-implant/