Bilim insanları çelikten 5 kat daha dayanıklı bir hidrojel geliştirdiler

hydrogel-fabric_1024

Japonya Hokkaido Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, çelikten beş kat daha dayanıklı bir malzeme geliştirdi. Lif katkılı yumuşak kompozit olarak isimlendirilen bu malzeme, hidrojel yapıya sahip cam lifler ekleyerek oluşturuldu.

Araşırmacı Jian Ping Gong, bu malzemenin mukavemetli, esnek özelliklere sahip ve güvenilirlik açısından geniş bir kullanım alanına sahip olacağını belirtiyor. İçerisinde bulunan cam lifler sayesinde basınca ve parçalanmaya oldukça dayanıklı. Hatta bu özelliklerinden dolayı en iyi hidrojel olma özelliği taşıyor. Lifler ve hidrojel birbirleriyle sıkıca bağlı olma özelliği, malzemenin içinde oluşturulmuş olan iyonik bağlardan geliyor.

Yapılan bu çalışma ileriki kompozit malzeme çalışmalarına da ışık tuttu. Hidrojellerin dayanımlarının artırılması diğer kompozit malzemelerin de dayanımlarının artırılmasında büyük bir adım oldu. Bu şekilde devam ederek, araştırmacılar, yumuşak yapıya sahip olan malzemelerden kauçuk yapısının da güçlendirilmesi konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu malzeme, yapay tendon üretiminde, hasarlı dokuların iyileştirilmesinde ya da yumuşak özellikte robotların yapılmasında kullanılabilecek.

Bu kompozit malzeme, yapay tendonların üretiminde, biyomalzeme gelişiminde, yumuşak özellikte robotların üretilmesinde vs. kullanılabilecek.

Elde edilen bu kompozit malzemenin ayrıntılarına bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz; http://www.sciencealert.com/scientists-invent-a-hydrogel-fabric-that-s-five-times-stronger-than-steel